Yüksek Öğretim Kurumlarına Giriş Sınavı Nedir?

Geçtiğimiz haftalarda, Cumhurbaşkanının üniversite sınavı ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra sistem değişikliğine giden YÖK 12 Ekim 2017 tarihi itibari ile yeni sınav sistemini açıkladı.

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI NEDİR?

YGS ve LYS yerine getirilen yeni sınav sistemine verilen isimdir. 2017 eğitim senesine kadar öğrenciler üniversitelere yerleşebilmek için 2 adet sınava giriyordu. Yeni sistem ile sınav oturumu ikiye düşürüldü. 

Mart ve Haziran ayında yapılan aşamalı sınav yerini Haziran ayında yapılacak çift oturumlu sınava bırakacak. Haziran ayında takvime uygun olarak belirlenen bir hafta sonunda yapılacak oturumda Türkçe ve Matematik ağırlık testi bulunacak. Bu sınav ile yeterlilik ölçülecek. Öğleden sonra yapılacak oturumda ise kişinin yeteneklerini belirleyen diğer derslerin sınavları yapılacak.

Soru sayısının 80 olarak belirlenmesi, öğrencilerin stresinin azaltılacağını açıklayan Yekta Saraç, sınav tek bir haftada bitirilecek ve Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı uygulanacak açıklamasını yaptı. 

Yüksek Öğretim Kurumlarına Giriş Sınavı Nedir?
Yüksek Öğretim Kurumlarına Giriş Sınavı Nedir?

PUAN TÜRLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

YGS ve LYS sınavlarında şimdiye kadar öğrenci 5 sınavın tamamına girerek 18 puan türünden puanı hesaplanıyordu. Bunun yerine üç puan türü belirlenecek. Sayısal, Eşit Ağırlık ve Sözel puan türü olacak. Türkçe ve Matematik dersi ise bütün dersler için ağırlık puanı önemli ölçüde arz edecek.

Sabah yapılacak oturumda, Türkçe ve Temel Matematik derslerinden oluşan ağırlıklı bir test yapılacak. Bu oturumun bitmesi ardından öğle arası verilecek ve öğleden sonra yapılacak sınavda, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri sınavları gerçekleştirilecek.

Ön lisans programlarını tercih etmek isteyen öğrenciler sabah ki oturuma girmeleri yeterli olacaktır. Tercih yapabilmeniz için en az 150 puan almanız gerekmektedir. Sabah yapılacak olan sınavda 40 adet Matematik ve 40 adet Türkçe sorusu sorulacak. Bu iki dersin soru puan ağırlığı eşit olacak.

Temel yeterlilik testi, yani sabah yapılan oturumdan en az 200 puan alan öğrenciler, lisans programlarına tercih yapabilecekler. Eğer tercih ettikleri sene yerleşme durumu olmazsa ertesi sene puanlarını kullanabilecekler.

İKİNCİ OTURUMDA SÜRE BELİRSİZLİĞİ

Sabah yapılan Temel Yeterlilik Testi sonrasında yapılacak olan öğle oturumunda, sınava giren öğrenciler Türk Dili ve Edebiyatı - Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testinden her birinden 40 tane soru çözmeleri istenecek. Yalnız öğle oturumu ile alakalı süre daha sonra açıklanacak.

Lisans programına yerleşmek isteyen öğrencilerin puanları hesaplanırken, Temel Yeterlilik Testinde alınan puanın %40 ağırlığı ve ikinci oturumdan alınan puanın %60 ağırlığı öğrencinin sınav sonucu puanını belirleyecek.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.