Yatay Geçiş Nedir? Nasıl Yapılır?

Merhabalar,

Yatay geçiş üniversitede çok iyi bir bölüm ve çok iyi bir üniversite kazanmayan neredeyse herkesin dile getirdiği bir hayal durumu. Tabii ki bu hayali gerçeğe dönüştürenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Peki sizde yatay geçiş hedefliyor musunuz? Eğer yatay geçiş hedefiniz varsa neler yapmanız gerektiğini ne kadar biliyorsunuz? O zaman gelin bu konuyu biraz inceleyelim.

Yatay Geçiş Nedir
Yatay Geçiş Nedir

YATAY GEÇİŞ NEDİR?

Üniversite sınavına girdikten sonra yerleştiğiniz bir bölüm için farklı bir üniversitede aynı bölüme geçebildiğiniz ya da puanınızla farklı bir bölüme geçebilmeniz için hazırlanan sisteme yatay geçiş denir. Yatay geçişin bir önceki tanımdan anladığınız gibi iki farklı şekli vardır. Birincisi aldığınız üniversite sınavı puanı ile yatay geçiş. İkincisi ise bölüm içerisinde yaptığınız ortalamaya göre yatay geçiş hakkıdır.

Bir öğrenci eğitim hayatı boyunca iki kez yatay geçiş hakkına sahiptir. Aşağıda belirtilen yatay geçiş haklarını birer kez tek kullanabilirsiniz.

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ NEDİR?

Yatay geçişin Ek Madde 1 olarak adlandırılan geçiş türü merkezi yerleştirme puanı ile yapılan geçiş türüdür. Örneklemek gerekirse bu sene TM-1 bölümünden işletme bölümüne yerleştiniz. Lakin sizin MF4 puanınız da hesaplanmış bir durumda ve aldığınız puan 280.000 olsun diyelim. Siz işletme bölümünden vazgeçip farklı bir üniversitenin ya da okuduğunuz üniversitenin MF-4 puan türü ile alan bir bölümüne merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapabilirsiniz. Aranan tek şart ise aldığınız puan geçmek istediğiniz bölümün, sınava girdiğiniz yıl içerisindeki puanına eşit veya daha yüksek olmalı. Çok daha kısa bir şekilde özetleyecek olursam, X üniversitesi Y mühendisliği bölümüne geçmek istiyorsanız. Bölümün puanı en fazla 280.000 olmalıdır. Puanınız sıfırın altında dahi değerle düşük olursa geçiş şansınızı kaybedersiniz.

GANO ORTALAMASI İLE YATAY GEÇİŞ NEDİR?

Genel Ağırlıklı Not Ortalaması ile Yatay Geçiş ise, okuduğunuz bölümde sene içerisinde aldığınız notların ortalamasından oluşan ağırlık puanına göre gerçekleşir. Merkezi yerleştirme puanı ile yapılan geçişlere göre daha zordur. Bu zorluğun sebebi ise başvuru sayıları ve kabul edilen öğrenci sayısından kaynaklıdır. Örneklemek gerekirse sizin sene sonunda ortalamanız 3.20 olsun. O sene 10 kişilik bir kontenjan açılmış ise ve başvuran 15 kişi olduğunu varsayalım. Sizin not ortalamanız en yüksek 10 not ortalaması içine girmezse kabul işleminiz gerçekleşmez. O yüzden bu yöntemi kullanarak geçiş yapmak isteyen öğrencilerin en yüksek şekilde notlarını alması gerekmektedir.

NOT: YATAY GEÇİŞ İLE İLGİLİ SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUAN YORUM FORMU ARACILIĞI İLE BİZE İLETEBİLİRSİNİZ. SORULARINIZ 48 SAAT İÇERİSİNDE CEVAPLANACAKTIR.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.