Temel Seviyede Bir Öğrenci Nasıl Derece Yapar?

Merhabalar,

Birçok öğrenci arkadaşımız YGS ve LYS sürecinde nasıl en iyi sonucu alıp derece yapabilirim tarzı sorular soruyor. Bu yazımızda en temel seviyede bulunan bir öğrencinin sene içerisinde nasıl bir çalışma metodu izleyerek yüksek netlere ve puanlara ulaşabileceğini anlatacağım.


İLK ADIM: KARARLI OL VE AZMET!

Hayatın birçok alanında karşılaştığımız bir söz vardır. Bir işe başlamak, o işin yarısını başarmaktır. Bu söz, hazırlandığınız üniversite sınavları içinde geçerlidir İlk olarak kendinize sorun? Seneye bugünlerde tekrardan bu derslere mi çalışacağım? Yoksa üniversite kaydını yapmış olup, derslerin başlangıcını bekliyor olmalıyım? Tabii ki de cevabınız ikinci seçenek olacaktır. Olaya farklı bakış açıları ile bakmaya çalışın.

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen yaşınız en az 17 18 arasındadır. Şuana kadar geçirdiğiniz 17 18 yılı bir düşünün? İlkokula başladığınız günü... Ortaokulu bitirdiğiniz günü... Sokakta arkadaşlarınızla oynadığınız 10 - 11 yaşındaki halinizi... Yıl olarak ne kadar süre geçmişse dahi dün gibi hatırladığınız o anılar, sizin sınava hazırlanmanız gereken 8 9 aylık sürecin kat be kat üstünde bir süreç. Lafın kısası size bir sorum var. Hayatınızdan giden 1 yıl mı? Yoksa hayatınızdan giden 40 yıl mı? 

Sadece 8 ile 10 aylık bir çalışma süreci, sınav haftası ve ardından hayallerinizde olmak istediğiniz yerde olacaksınız. Misal, avukat olmak istiyorsunuz. Düşünsene avukatlık cübbeni giymişsin. Elinde dava dosyalarının detaylarının bulunduğu bir siyah çanta, siz adliye koridorlarında duruşma salonuna doğru kendinizden emin adımlarla yürüyorsunuz. İşte bu hayalinizi gerçekleştirmeniz için hakkını vererek 10 aylık bir çalışma sizi başarıya götürecektir.

Bu yüzden öğrenci arkadaşım yazıya odaklan, beni dinle ve duy... Sana sesleniyorum. Hadi gel herkesten önce kendine inan ve ben bu işi yapabilirim de! 10 ay kendimi izole edeceğim... Hayalimdeki işi yapmama yardımcı olacak o bölümü ve o üniversiteyi kazanacağım de!


İKİNCİ ADIM: ORTAMINI HAZIRLAN VE İZOLE OL!

Eğer ilk adımı okuduktan sonra evet ben bunu yapabilirim diyorsan artık kendini bu işe adamanın zamanı gelmiştir. İlk olarak çalışma masanda bulunan ve senin dikkatini dağıtacak olan tüm fazlalıklardan kurtul. Çalışma masanda sadece kitapların, kalemlerin ve senin gönlün kadar temiz olan boş beyaz sayfa yapraklar bulunsun... 

Çalışma masanı duvara doğru yasla ve kafanı kaldırdığın zaman, üzerinde hiç bir tablo resim veya başka bir şey bulunmayan duvarı gör! Her sabah kalktığında odanı kesinlikle topla! Düzenli ve nizami olan bir ortamda çalışma verimin ve isteğin, dağınık ve karmaşık bir odada olan çalışma isteğine göre kat be kat fazla olacaktır.

Ders çalışma saatlerin içerisinde bilgisayar, cep telefonu, kulaklık, tablet, müzik çalar gibi aletleri odadan dışarı çıkart! Bu teknolojik ürünleri bol bol kullanacağın zamanlar, üniversite okuduğun zamanlar olacak! Onların zamanı şimdi değil! Seneye!

ÜÇÜNCÜ ADIM: AİLE İLE İLETİŞİM...

Sınava hazırlanmak ciddi ve emek isteyen bir süreçtir. Bu dönemde kazanacağınız konsantrasyon sizin için büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle ders çalışma sürecine girmeden önce aileniz ile oturup bu konu hakkında konuşun ve açık bir dille kendinizi ifade edin!

Aileniz ile konuşurken, hedefinizden ve hayalinizden bahsedin. Hedefiniz ve hayalinize giden yolda derslere çalışmak için hazır olduğunuzu ve bu nedenle size yardımcı olmasını isteyin. Çeşitli ev işleri, market işleri için sizi değil de başka bir alternatif bulmalarını isteyin. Siz evde deneme çözerken bir anda kalk komşuyu çağır bize gelsin otursun diyen bir aile üyesi sizin tüm konsantrasyon ve motivasyonunu yerle bir edecektir. 

Ayrıca kendinize olan inancınızı ailenize anlatabilmek için, ben ders çalıştığım esnada tüm teknolojik ürün ve dikkati dağıtacak tüm unsurları, ders çalıştığınız esnada sizden almasını isteyin. Bu şekilde aileniz hem gururlanacak, hem size olan inancı artacak, hem de size tam destek olacaktır.


DÖRDÜNCÜ ADIM: SEVİYEMİZİ ÖLÇÜYORUZ!

Şimdiye kadar kendiniz, çalışma ortamınız ve aileniz ile ilgili sorunları çözmeye yarayacak hareketler yaptınız ve sınav süreci için zemin çalışmasını tamamladınız. Yazının bu kısmına kadar geldiysen öğrenci arkadaşım, sana inanıyorum. Sen Temmuz ayı civarlarında yüksek bir puan ve sıralama ile güzel bir üniversitede güzel bir bölüme yerleşmiş olacaksın. Sana inanıyorum ve güvenim tam!

Tüm bu zemin hazırlığından sonra senden ilk istediğim ne biliyor musun öğrenci arkadaşım!
Bir adet YGS denemesi almanı ve onu çözmeni istiyorum. Bu denemeyi çözerken tamamen YGS sınavına uygun bir süre ve kurallara uygun bir şekilde çözmeni istiyorum. 

160 dakika süren var. Telefon, bilgisayar gibi ürünler yok. Tuvalete gitmek yok. Sadece o deneme kitapçığı ve kalemin olacak! O testi çözeceksin... Sonrasında doğrularını ve yanlışlarını hesaplayacaksın. Yalnız dikkat etmeni istediğim bir nokta var... Amannn altı üstü bir deneme kitapçığı rastgele işaretleme yapayım. Deme! Gerçek sınavda yapamayacağın şeyi bu deneme çözümünde yapma.

Deneme çözümü bittikten sonra Boş bir kağıt al ve yanlış cevapladığın konular ne? Bu konuların başlıklarını sırasıyla yaz. Bunlar senin çalışman gereken öncelikli dersler! Doğru yaptıklarını zaten biliyorsundur. Tabii doğru biliyorsun diye yüzüne bakmamak olmaz. Zamanı verimli kullanarak o konulara da çalışacaksın. Lakin önceliğin yanlış yaptığın sorular ve konu başlıklarıdır. 

BU YAZI 1 EKİM TARİHİNE KADAR SÜREKLİ GÜNCELLEME ALACAKTIR.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.