Ek Yerleştirme Ne Zaman ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

EK TERCİHLER, SÜREÇ HAKKINDA...

LYS sonuçları sonrasında öğrenciler tercih vermiş ve puanlarına uygun olacak şekilde bir yükseköğretim kurumuna yerleştirme işlemi gerçekleşmişti. Ardından gelen kayıt süreci ile beraber öğrenciler kayıt işlemlerini gerçekleştirdiler.

Bazı bölümlerde, ilk tercihler sonucu kontenjan dolmaması ve kontenjanı dolan bölümlerde kayıt yaptırmayan öğrencilerin oluşu nedeni ile ÖSYM öğrenciler için ikinci bir tercih şansı sunuyor. Herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeyen öğrenciler ek yerleştirme tercihleri için duyuru yapılmasını bekliyor.
Ek Tercihler Ne Zaman Başlayacak?
Ek Tercihler Ne Zaman Başlayacak?

EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ek tercihlerin başlangıç süresi ile ilgili herhangi bir net bulunmamakla beraber, geçtiğimiz yıllardan alınan veriler göz önünde bulundurulduğunda 24 Ağustos 2017 tarihi ile ek tercih süresinin başlaması bekleniyor.

EK TERCİH ESNASINDA BİLMENİZ VE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  • İlk tercihler sonucunda herhangi bir yükseköğretim programın yerleşmiş iseniz, ek tercih sürecinden yararlanma hakkınız bulunmamaktadır.
  • Ek yerleştirme tercih hakkınızı kullanabilmek için bir programa yerleştirilmemiş olmanız gerekmektedir.
  • 4 yıllık lisans programı için ek tercihte bulunacaksanız eğer, o bölümün ilk tercihler sonucunda bölüme yerleşen en son kişinin puanına eşit ya da daha yüksek bir puanınız olması gerekmektedir.
Örneğin; Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Öğretmenliği bölümü kontenjanı 60 idi. Tercihler sonucunda 13 kişi yerleştirildi. Bölümde 47 kişilik kontenjan açığı bulunmaktadır Sizin bu bölümü tercih edebilmeniz için, ilk tercihler itibari ile yerleşen son kişinin puanından daha yüksek bir puana veya eşit puana sahip olmanız gerekmektedir.

  • Eğer TABLO - 3 üzerinden 2 yıllık bir ön lisans programını tercih edecek iseniz, herhangi bir puan koşul şartı bulunmamaktadır. 
  • Herhangi bir üniversitenin özel yetenek sınavı aracılığı ile bir bölümüne yerleşmiş olsanız dahi ek tercih hakkınız bulunmaktadır.
  • Ek tercih ekranınızda görebildiğiniz bölümler gerekli koşulları sağladığınız bölümler olarak listelenecek. 

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.