Aynı Anda 3 Üniversite Okumak

Merhabalar,

Birçok öğrenci üniversite eğitimi ile ilgili çeşitli sorular soruyor. Site yöneticisi olarak birçok soruya cevap vermeye çalışıyorum. En çok gelen soruların başında aynı anda 2 üniversite okumak olunca bu konu ile ilgili kısa bir yazı yazmak istedim.
Aynı Anda 3 Üniversite Okumak
Aynı Anda 3 Üniversite Okumak


Öncelikle sorunun cevabına gelecek olursak, aynı anda 4 bölüm birden okuyabilirsiniz. Bu konuyu detaylandırmadan önce ilk olarak, aynı anda 3 üniversite nasıl okunur sorusunun cevabını vereyim.


  • Üniversite tercihleriniz sonucunda 4 yıllık bir lisans programına yerleştiniz.
  • Aynı sene içerisinde İkinci Üniversite kapsamında herhangi bir 4 yıllık lisans veya 2 yıllık ön lisans bölümüne AÖF kaydı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ertesi sene tekrar YGS sınavına girerek, aldığınız puan ile herhangi bir üniversitede 2 yıllık ön lisans programı tercih ederek aynı anda 3 üniversitede öğrencilik şansı yakalayabilirsiniz.
  • 4 bölüm mevzusu ise, 4 yıllık lisans programınızın bulunduğu üniversitede not ortalamasını yüksek tutarak başka bir bölüme çift anadal veya yan dal programları sayesinde okuyabilirsiniz.
Hem 4 yıllık lisans, hem 2 yıllık ön lisans programın kayıtlı olan öğrenciler için 75 ile 150 TL arasında bir harç ücreti çıkmaktadır. Bu harç ücretini yatırmadığınız takdirde ders seçimi yapamaz, ön lisans eğitimini aktif bir şekilde alamazsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.