Üniversite Tercihi Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

TERCİH SÜRECİNE HAZIRLIK

11 Temmuz 2017 itibari ile sıralamalar açıklandıktan sonra öğrencileri hangi bölüme gidebilirim? Bu bölüm tarzı sorular meşgul ederken haftaya başlayacak olan tercih sürecinde, 24 hakkınızın bulunduğu tercih formunu verimli kullanmak geleceğiniz açısından oldukça önemlidir. Her sene binlerce öğrenci yanlış tercihin kurbanı olarak hem sene kaybı hem de OBP puanında kırılma yaşıyorlar. Peki üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

TERCİH SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İlk olarak tercih edeceğiniz bölümü seçerken
  • Bölüme olan ilginizi ölçün.Sırf parası veya iş imkanı yüksek diye inandığınız bölümleri yazmayın.Daha okul bitmeden, iş hayatına atılmadan meslekten ve okuldan soğursunuz.
  • Gideceğiniz üniversiteyi araştırın. Şehir merkezine yakınlığı nedir? Kampüs ve okul imkanları ne durumdadır. Şehirden beklentileriniz nelerdir. Bu tür kriterleri sıralayın ve bu kriterleri karşılayan bir üniversite tercih etmeye çalışın.
  • Gitmek istediğiniz, hedeflediğiniz üniversitenin ve bölümün uluslararası anlaşmalarını inceleyin. Öğretim görevlisi kadrosunu öğrenin. Bu isimleri araştırın. Hocalar ne kadar kaliteli eğitim verebiliyorlar? Bu tür soruları hedeflediğiniz bölümü, hedeflediğiniz üniversitede okuyan bir öğrenciye sorarak en net cevapları alabilirsiniz.
  • Gideceğiniz şehirde yaşam şartlarını incelerken, ev fiyatlarını araştırın. Şehir halkının öğrenciye yaklaşımını sorgulayın. Şehirde yapabileceğiniz etkinlikleri ve bu etkinliklerin fiyatını öğrenmeye çalışın. Böylece aylık olarak sizi maddi anlamda zorlayacak şehirleri bir adım geriye atabilirsiniz.
LYS Tercih Dönemi
LYS Tercih Dönemi

TERCİH FORMU NASIL DOLDURULMALIDIR?

18 Temmuz - 26 Temmuz arası yapılacak üniversite tercihlerinde, 24 tane tercih hakkınız bulunmaktadır. Bu tercihleri yaparken,
  • İlk 2 sıraya sıralamanızın çok çok önünde, hayalini kurduğunuz, hedeflediğiniz bölümleri yazabilirsiniz.
  • 3. Sıradan, 9. Sıraya kadar olan tercihlerinize sıralamanızın biraz daha üst kısımlarında bulunan, ya tutarsa dediğiniz bölümleri yazın. Tercih dönemi bu belli olmaz.
  • 10 ile 20. Sıra arası tercihler ise sizin asıl tercih bölümünüz olacaktır. Çok büyük aksilik olmazsa yerleşeceğiniz üniversite ve bölüm bu 10 listeli bölümde olacaktır. Burada yazacağınız bölümlerin sıralamasının, sizin sıralama puanınızdan %20 üstü veya %20 daha aşağı olan sıralamaları yazın.
  • 21'den son tercih olan 24. Sıraya kadar, yukarıda yazdıklarımın hiç biri olmazsa bari garanti gideyim dediğiniz bölümleri yazın. 
dipnot: unutmayın sevmediğiniz, yapmakta zorlanacağınız, okuldan nefret etmenize sebep olacak bölümleri kesinlikle yazmayın. Bu arada tercih listesi formu doldurma konusunda engin bilgilerini bizimle paylaşan Onur Soğuk Hoca'ya teşekkürler...

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.