Üniversite Tercih Rehberliği

Merhabalar,


Tercih Rehberi
Tercih Rehberi


Koca bir sene yapılan hazırlık süreci sınav ile taçlandırıldı. 11 Temmuz 2017 itibari ile sonuçlar açıklandı. Şimdi hepinizin içinde acaba şu sıralama ile bu bölüm gelir mi? şu üniversite nasıl? gibi birçok soru akıllarda tazeliğini koruyor.

Bu konuda siz öğrenci arkadaşlara ekibimizle beraber rehberlik hizmeti vereceğiz.

SORABİLECEĞİNİZ SORU TÜRLERİ VE SORU FORMATI

1-) Sıralamam X.XXX, Şu Bölüm Gelir mi? 

Bu tarz sorularda istediğiniz bölüm için 

Bölüm :
Hangi Üniversite:
İlgili Puan Türünde Sıralamanız:

2 -) Hangi Bölümü Tercih Etmeliyim?

Sıralamanızı biliyorsunuz yalnız tercih edebileceğiniz bölüm veya bölümler hakkında fikriniz yok ise,

İlgili Puan Türünde Sıralamanız:
Mesleki İlgi Alanlarınız:
Şehirden ve Kampüsten Beklentileriniz:

Bu soruların dışında;

üniversite tercihleri, bölümler, mesleğin geleceği, kampüsler, şehir hayatı, öğrencilik 

gibi farklı konuları içeren soruları YORUM kısmından bize iletirseniz sorularınız cevaplanacaktır.

188 yorum:

 1. Sıralama MF3 9K MF4 11,5K

  İTÜ Makine kesin gelir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle aldığın sıralama ile tebrik ederim.

   İtü Makine, 3 senedir sıralaması düşen bir bölüm. Bu sene ise geçen senelere göre aşırı bir düşüş gerçekleşmese dahi 2K sıralamayı öne getirecek bir durum söz konusu değil.

   Tabii ki kesin diye tabir edilecek bir durum söz konusu değil. Lakin tercihinde ilk sırada olursa %90 oranında yerleşme durumun var.

   Ayrıca kampüsü de oldukça güzeldir :)

   Sil
 2. ChrissyCostanza12 Temmuz 2017 09:44

  Hocam merhaba Acibadem tip olur mu ?

  2015 : 8800
  2016 : 7250

  Ben : 5189

  Kontenjan olarak gene toplamda ayni (70 kisi)


  Bu sene 5200 civarina kadar yukselir mi sizce butum tatilim simdi bunun stresiyle gececek :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   50 Burslu düşünüyorsun sanırım.

   Sıralama yükselse dahi 5189 oranlarına varacağını düşünmüyorum. 50 Burslu olması herkesin karşılayabileceği bir durum değil. 5189 sıralamasına yükselmez, lakin düşme ihtimali daha yüksek. Tahminimce en azla 6k civarlarında alım yaparlar. Sen bu sıralama ile bölüme ilk 10 içine girebilirsin.

   Sil
 3. Merhaba
  mf3-25k
  mf4-26k
  tm3-12k
  okul birinciliğim de var.
  ben tıp istiyordum yani aklımda o vardı o da olmayacak.bu sıralamalardan en iyi meslek olarak hangisine gitmeliyim.bütün mesleklere nötr sayılırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba öncelikle,

   Alığın sonuçlar neticesiyle seni tebrik ederim.

   TIP çok uzak bir ihtimal...

   Eğer insanlarla iletişimin kuvvetli, olayları araştıran, dikkatli bir yapın var ise ve konuşkan bir özelliğe sahip isen avukatlık senin için çok güzel bir meslek olabilir. Öyle olmasa dahi bu işin savcılık, hakimlik gibi çok güzel yönleri bulunuyor.

   Tabii ki aldığın sonuçlardan tahminimce sayısal bölüm öğrencisi durumundasın. Çoğu kişi belki sana diş hekimliği önerisinde bulunuyordur. Ben ise tam tersi bu sıralama ile gidebileceğin güzel ve farklı bir mühendislik dalı ya da mimarlık bölümünü seçebilirsin. Tabii mimarlık seçmeyi düşünürsen çizim yeteneği ve hayal gücünü göz önünde bulundurarak tercihlerin arasına kat. Günlerce süren çizim dersleri seni bölümden iyice soğutabilir.

   Sil
  2. hayatta el becerisi olmayan insanlardan biriyim.hep nefret etmişimdir.ben daha çok tm bölümlerine odaklandım.psikolojiyi de düşünüyorum ya da odyoloji.hukuk da olabilir.şu an o kadar çok arada kaldım ki siz ne dersiniz

   Sil
  3. Tahmin ettim el becerisi gerektiren işlerden kaçındığını. Mimarlığı sadece duruma örnek olsun diye vermiştim. Diş hekimliğini ise bu yüzden önerdim El becerisi yatkınlığı yok ise, diş çekimi esnasında bile yaşayacağınız bir zorlanma size hem hukuki hem vicdani anlamda rahatsızlığa yol açar.

   Psikoloji bölümü güzeldir. Son yıllarda PDR bölümü ön plana çıksa da şuanda günümüzde artık PSİKOLOJİ bölümü tekrar daha iyi günlerine kavuşuyor. Benim size önerim ise bu sıralama ile çok güzel bir üniversitede HUKUK bölümü okumanızdır.

   Hayatın içinden güncel, siyasi konulara da ilgili iseniz mesleğinizin dışında bir çok yaşamsal aktivite ve etkinlikte yer alabileceğiniz meslek grubudur.

   Sil
 4. hukuğu özelde okumak mı devlette mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel olarak aklında hangi üniversite var mesela?

   Bazı özel üniversiteler insana hiç bir şey katmaz. Bazısı ise hayat kurtarır. Aklındaki özel üniversiteye göre yorum yapabilirim.

   Sil
 5. Mf3 2100 mf4 2800 önerebileceğin bölümler var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MF3 olarak önerebileceğim

   İstanbul Üniversitesi TIP veya Başkent Üniversitesi tam burslu TIP

   MF4 olarak,

   ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği

   Anadolu Üniversitesi PİLOTAJ bölümü

   PİLOTAJ bölümüne yerleşmeyi başarabilirsen hem çok farklı bir mesleğin olacak hem de hayat boyu huzurlu ve ferah bir yaşam garantisi...

   Sil
 6. devlet olursa gazi heralde özelde çankaya ve başkent düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu üç üniversiteden gaziye gitmeni öneririm.

   Eğer özel düşünüyorum dersen, Çankaya üniversitesi idealdir.

   Lakin mesleği daha öğrencilik hayatında iken yaşamak adına Gazi ideal olacaktır. Hedefini sadece Ankara ile kısıtlama. İstanbul güzel bir seçenek olabilir senin için.

   Sil
 7. Mf3 sıralamam 10411 meram tıp geçen sene 10100le kapatmış sizce bu sene girebilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz zor bir ihtimal gibi gözüküyor.

   İki senede 710 sıralama düşüş yaşamış.

   Girerseniz ucu ucuna gireceksiniz. Giremezseniz de ucu ucuna kaybetmiş olacaksınız. Tercihinizin ilk sırasında bulunmasında yarar var.

   Sil
  2. Teşekkürler. Peki meram dışında bu siralamama önerebileceginiz tiplar hangileri

   Sil
  3. Pamukkale, 18 Mart, 19 Mayıs Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi hem şehir olarak hem de bölüm olarak rahatlıkla okuyabileceğin yerler.

   Sil
 8. mf4 sıralamam 71.584 gibi bir şey hacettepe kimya mühendisliği geçen sene 62.600 ile kapatmış sizce gelme ihtimali var mı yoksa mezuna kalmayı düşünüyorum sizce doğru bir karar olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mezuna kalmak en son düşüncen olsun. Zaten yerleşemez isen tercihlerine doğal olarak mezuna kalmış olacaksın.

   Öncelikle hedeflediğin bölüme gitmen biraz zor olacak. Son 3 sene içinde dahi çok aman aman bir düşüş yaşamışlığı yok. Yine de sen tercihlerinde ilk sıraya yaz. Bunun dışında okuyabilirim dediğin farklı bir bölüm var mı?

   Sil
  2. yıldız teknik malzeme ve metalurji mühendisliği olabilir diye düşünüyorum ama yıldız teknik her geçen sene kötüleşiyor diyorlar bilginiz var mı

   Sil
 9. merhaba hacettepe kimya mühendisliği olurmu
  2015: 56.000
  2016: 62.600
  kontenjanı 82
  ben 71.584 gelme ihtimali nedir ? Mezuna kalmak iyi bir fikir mi çünkü lys neredeyse hiç çalışmadım ve düşürdüm

  YanıtlaSil
 10. ymf4 sıralamam 4100 %50 burslu elektrik elektroniğe girebilir miyim bilkent'te?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir de olmazsa ne önerirsiniz bu sıralamaya

   Sil
  2. Girme şansın %40 civarında.

   Tahmini olarak 4000 sıralamaya kadar anca düşer. Tabii ki ne olacağı kesinlikle belli olmaz.

   Sil
  3. KOÇ Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği %50 Burslu
   ODTÜ Endüstri Mühendisliği
   Bilkent Bilgsayar Mühendisliği %50 Burslu
   Anadolu Üniversitesi Pilotaj
   Atılım Üniversitesi Pilotaj Tam Burslu

   Sil
 11. Merhaba hocam.TM3 sıralamam 30 bin tercih yaparken kaç binden başlamalıyım?Bir de Erzincan Hukuk 2016'da 31.200 ile 2015'te 29 bin ile kapatmış.Bu sene gelme olasılığı nedir veys sizce yükselir mı bu sene sıralamalar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk iki tercihinde 24 25k aralıklarını kullanabilirsin. Erzincan'ın gelme olasılığı yarı yarıya. Bunun sebebi ise çok fazla sayıda hayal kırıklığına uğrayan MF'ci var. Elbet TM'ci arkadaşların kontenjanını dolduracaklar. Erzincan 30 - 31K bandında kapatır.

   Sil
 12. mf3 =16800 tıp gelme şansı nasıl acaba van kars belki gelebilir ama diğer devlet üniversitelerinden var mı acaba kontenjan artışı düşünülürse ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kontenjan artışını göz önünde bulundursak dahi üniversitelerin az çok TIP sıralamaları sabittir.

   Van ve Kars gelme durumu var dediğin gibi. Yine de tercihlerinizde Van ve Kars olması kaydı ile 2K'ya kadar üstte olan TIP bölümlerini yazabilirsiniz. Bunun dışında Diş hekimliği ve Eczacılık bölümlerini de incelemenizi öneririm.

   Sil
 13. Sıralamam ts-1 176.000 ts-2 190. 000 İstanbul'da devlette veya özel okulda %50 bursla okıyabileceğim üniversite var mı sizce?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşağıdaki yorumda soruyu cevapladım.

   Sil
 14. Merhabalar, ts-1 176.000 ts-2 190 bin okul öncesi öğretmenliği istiyorum İstanbul'da devlet veya vakıf üniversitesi %50 burslu olur mu sizce? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sene Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü puan türü değiştirdiği için bu konuda net bir cevap vermek oldukça zor. Tahminimce şuanda tercih atlaslarında gösterilen 170K tarzı sıralamalardan çok daha yükseklerde 30 - 80K bandı aralığında alım yapacak.

   Özel üniversitelerin tercih süresi boyunca açtıkları tercih masalarında az çok yerleşip yerleşmeme durumu bilgisi edinebilirsiniz.

   Sil
 15. 10411 lik mf3 Sıralamasıyla Yıldırım Beyazıt ingilizce tıp(2016da 7500le kapatti) yazmak cok mu uçuk durum gelmesi imkansiz mi hayalperestcemi sizce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki gelme ihtimali biraz oldukça düşük. Lakin tercih dönemi bir çok psikolojik baskı etkeni ile değişimlere maruz kalıyor. Zaten tercih verirken ilk 2 sırayı sıralamanızın üstünde, gelmesi zor bölümlerden yana kullanmanız yararlı olacaktır. Bu konu ile ilgili bir rehberlik yazısı hazırlıyorum. Yazı bittiği zaman linki buradan paylaşacağım.

   Sil
 16. Birde gata bildiginiz gibi Gülhane tıp olarak sağlık bakamligina baglandi sanirim bu sene kizlarda tıp Fakültesine alim olacak mi başarı sırası hakkinda bilginiz var mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızların alımı konusunda net bir bilgim yok.

   Tıp olduğu için, İstanbul'da olduğu için, marka olduğu için 6K ile 10K arasında bir sıralamaya sahip olmasını bekliyoruz açıkçası

   Sil
 17. Sıralamam 176.000 okul öncesi öğretmenliği sıralaması belli değil ama şehir dışında nereler tutar sizce?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sene ilk kez yeni puan türünde alacağı için net bir sıralama söylemek doğru değil.

   Tahminimce 40 ile 80k bandı aralığında yerleşmeler gerçekleşir.

   Sil
 18. tm1 11k tm2 9k tm3 7k

  1)odtü iktisat tm1 den alıyor, geçen sene 12400'den kapatmış. ben 11600'üm. acaba girebilir miyim? gelmeyecekmiş gibi hissediyorum ama gelme ihtimali de yüksek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2016'da müthiş bir yığılma olmasına rağmen 12.400 sıralarında kapatmış.

   Tahminimce bu sene, 11.900 - 12.750 sıra bandı aralığında kapatır. Yerleşme ihtimalini daha yüksek görüyorum.

   Sil
 19. 207 puan tm1 440 k iktisat isletme ekonometri tutarmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dumlupınar Üniversitesi İİBF
   Alanya Üniversitesi Ekonomi ve Finans
   Çukurova Üniversitesi İktisat - İkinci Öğretim

   Bunların dışında yazabileceğin daha bir çok üniversite bulunuyor. Senin beklentilerin ve hedeflerin neler?

   Sil
 20. Sıralamam mf3 (9.8k) mf4 (5.8k) tıp istiyorum Mersin tıp mı Meram tıp mı kararsızım sizce arasındaki farklar neler yardımcı olursanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tıp ağır ve yoğun bir bölümdür.

   Bana kalırsa Mersin TIP yazmanı öneririm.

   Birincisi şehrin imkanları ve güzelliği bakımından Mersin ağır basıyor.

   Denizi olması, iklimin ılıman olması
   Adana, Gaziantep, Antalya, Hatay gibi güzel yerlere yakın olması
   Gezilecek çok yer bulunması
   Öğrenci üzerindeki aile ve mahalle baskının Konya'ya göre çok daha düşük olması.
   Şehirde bulunan canlı hayat derken Mersin ağır basıyor.

   Ayrıca Mersin üniversitesi köklü ve uzun yıllardır var olan bir üniversite. TIP bölümünde zaten fazla bir fark olmaması nedeniyle eğitim kalitesi konusunda pek sıkıntı yaşamazsın.

   Ağır derslerin ile Konya'nın soğuğu, muhafazakar şehir yapısı, üniversitede yaşayacağın çeşitli sorunları göz önüne katarsak sıkıntılı dönemler geçirebilirsin.

   Sil
  2. Sağolun çok teşekkürler bende de Mersin ağır basıyordu önem verip cevapladığınız için çok teşekkür ederim kolay gelsin 😊😊😊

   Sil
 21. Tm1 207 puan 440 k sıralama iktisat yada ekonometri gelirmi

  YanıtlaSil
 22. Günaydın hocam , tm öğrencisiyim tm3 sıralamam 57bin . Pdr ve sosyal hizmet bölümlerini yazacağım tercihlerde.Pdr için sizce kaç binden başlamalıyım yazmaya ? ve de 40.500 deki muğla sıtkı koçman üninin gelme ihtimali var mı :( ? şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Günaydınlar,

   57 Bin sıralama ile vakıf üniversiteleri yazma şansın varsa oraları öneririm.

   Muğla Sıtkı Koçman gelmesi ise çok düşük. PDR gibi bölümlerde bu sene en fazla 2 ile 4k arası bir sıralama geriye atar.

   50K ile kapatmış yerlerden başlayabilirsin.

   http://www.papiculo.com/2017/07/universite-tercihi-verirken-nelere-dikkat-edilmelidir.html

   şu linkte anlattığım tercih listesi oluştururken verdiğim formüle göre ilk 2 sıradan birine Muğla Sıtkı Koçman yazabilirsin.

   Sil
  2. çok teşekkür ederim hocam cevabınız için :) , pdr için umutlanmamam gerekiyor sanırım.Sosyal hizmet veya iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümülerini önerir misiniz peki

   Sil
 23. MF-3 sıralamam 16.860
  Medipol %50 tıp gelir mi? Bunun dışında (sanırım doğudan oluyor anca) hangi tıp fakültelerini kazanabilirim? Teşekkür ederim şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelme ihtimali biraz düşük.

   Bu sene Medipol Üniversitesinde sıralama artışı bekliyorum açıkçası.

   Doğuda ise sabitlenme olacak.

   Kıbrıs üniversitelerinden tam burslu yazmayı düşünür müsün?

   Sil
 24. Mf3 sıralamam 29.776
  Ankara eczacılık 27.100
  Gazi eczacılık 28.500
  Anadolu eczacılık 29.100 hangisi gelebilir sizce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara Eczacılık gelmesi çok zor.

   Gazi bir ihtimal gelebilir. Gazi'de son 3 yılda aman aman bir düşüş gözlemlenmedi.

   Anadolu Eczacılığın gelme ihtimali de yarı yarıya. Gelirse ucu ucuna girersin.

   Anadolu Eczacılık 30.200 - 30.300 bantlarına kadar gerilemez bu sene.

   Sil
 25. Yıldırım Beyazıt sosyoloji mi yazmaliyim, Gazi iktisat mi tm1-108 bin tm-3 97 bin. Ts1 54 bin ts2-58 bin ogretmenlikleri de dusunmeli miyim sinif ogretmenligide dahil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyoloji, İktisat, Öğretmenlik bunlar 3'de birbirinden farklı alanlar.

   Sen bir kaygı taşımadan, ne meslek yapmak istiyorsun? Hangi bölüm olursa olsun okuduğun zaman kendini geliştirmez o bölümü sevmezsen işsiz kalırsın.

   Bugün İstanbul Üni İktisat mezunu işsiz var, Dicle üniversitesi İktisat mezunu iş sahibi olmuş varlıklı biri de var. Birazda kişinin kendisinde biter.

   Bölümleri araştır.

   30 - 40 yıl boyunca ne meslek yapmak istiyorsun.

   Sil
 26. Iyi günler özellerde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon istiyorum MF3 siralamam 400.000 civarı ücretli şansımda var puansiz yeni acilmis veya tercih edilmeyen yerleri yazsam gelir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler,

   FTR bölümünün sıralaması o kadar düşük olacağını hiç zannetmiyorum.

   Tercih süreci boyunca vakıf üniversitelerinin tercih stantları ve iletişim bölümü var. İletişime geçerek durumunuzu anlatın ve ihtimaller dahilinde değerlendirmesini yapın.

   Sil
 27. Merhabalar mf3 9.8k. Mf4 5.8k tıp tercih Edicem inşallah Mersin tıp Veya Meram tıp düşünüorum ikisi arasında kaldım hangisini önce yazsam karar veremedim yardımcı olabilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 28. mf4 225k yım recep tayyip erdoğan deniz ulaştırma işletme müh, yada ordu deniz ulaştırma işletme müh gelirmi? denizciliğe talep artıyor bu sene.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi gelme durumu çok daha yüksek.

   Ordu için, sınırda kalabilirsin. Yine de tercih listende bulunsun.

   Sil
 29. Merhaba. İlk sorum önlisans tercihi yapacak kişi ek puanlı sıralamasına mı bakmalı yoksa ek puanın karşılık geldiği sıralamaya mı?

  İkinci sorum da Mütercim-Tercümanlık bölümü nasıldır? Geleceği, iş imkanları vb. bakımından sıkıntı yaşar mıyım?

  Ve son olarak bölümlerdeki kontenjan artışı sıralamaları ne kadar etkiler?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   1. sorunu cevaplayacak olursam...

   Sen lisede makine bölümü mezunusun. Ön lisans tercihi verdiğin zaman senin lisede mezun olduğun alan ile ilgili bölüm tercihinde ek puan eklenir. Bunun dışındaki tercihlerde ek puan eklenmez. Sen kendi mezun olduğun bölüm ile ilgili tercih vereceksen ek puan eklenmiş sıralamana bakacaksın.

   İkinci soruma gelecek olursak, insanlar gittikçe iletişimi daha yüksek bir seviyelere getiriyor. Yabancı dil her dam lazım olan ve çevirisine her daim ihtiyaç duyulan bir alan. Yalnız şunu unutma herkesin kötülediği İİBF bölümleri de geleceği olan bölümlerdir. Lakin iş sahibi olanlar sadece kendini geliştiren kişilerden oluşuyor.

   Sende bu bölümü okursan kendini geliştirmediğin sürece, iş imkanlarını kendin oluşturmadığın sürece her yer mütercim - tercüman arası işsiz kalırsın. Olay sende bitiyor.

   3. sorun ise kontenjan artışları her zaman olduğu gibi sıralamayı düşürür. Geçen sene 20K'dan alan bir yer kontenjan artışına bağlı olarak 21 - 22K bandından alır.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 30. Mf4 28700 Tm3 20328 mühendislik veya hukuk istiyorum mühendislik tercihim nereleri yazmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mühendislik düşünürken ilgi alanların ne yönde?

   Bir program yazmak, bir uygulama üretmek mi seni daha çok mutlu eder?
   Bir fabrikada bir makinenin üretimi mi seni daha çok mutlu eder?
   Bir plaza şirketinde endüstriyel çizimler mi seni daha çok mutlu eder?
   Bir ürünün iç sistem mekanizması ile ilgili yaptığın işler mi seni daha çok mutlu eder?

   Sen önce bana ilgi alanlarını belirt. Ben sana yapabileceğin en güzel tercihi ortaya çıkartırım :)

   Sil
  2. Bilgisayar ve yazılımı tercih ederim bir program üretmek onu kodlamak bana daha cazip geliyor

   Sil
  3. İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ - Bilgisayar Mühendisliği
   İstanbul Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği
   Türk Alman Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği [Yurtdışı için oldukça avantajlı]

   Sil
 31. merhaba,bu sene 2.senem geçen sene mf4-50k idi bu sene 24k ve sırf ''iyi'' bir devlet üniversitesinin mimarlığı için kaldım ama bu sene ytü'nün hemen altındayım ytü 23.200 ile kapatmış sıralamam 24.089 sizce gelme ihtimali düşük mü?
  2-özel üniversitelerin hepsinin tam burslusu tutuyor ama benim için üniversite ''etiketi'' önemli,bu yüzden odtü kimya mühendisliği de aklımın kenarında ve sizce özyeğin veya bahçeşehirin tam burslu mimarlığı mı yoksa odtü kimya mühendisiği mi? şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   MF bölümleri arasında yapılan kontenjan artışı nedeniyle sıralamalarda düşüş bekleniyor. Gelme ihtimali önceki senelere göre çok daha yüksek.

   2. olarak etiket tabii ki önemlidir. Lakin devir değişiyor. Bugün küreselleşmeyi sonuna kadar yaşıyoruz. Elbet ODTÜ tartışılmaz üniversiteler arasında. Lakin İstanbul olması, Bahçeşehir olması size çok güzel hayat fırsatları sunabilir. İstanbul'da bulunan iş hayatı ile Ankara'da bulunan iş hayatı arasında çok fark var. Benim önerim Bahçeşehir tam burslu Mimarlık okumanız size daha fazla katkı sağlayacaktır.

   Sil
 32. Bölüm : Sınıf Öğretmenliği
  Hangi Üniversite: Niğde Üniversitesi
  İlgili Puan Türünde Sıralamanız: TM-2 107723

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kontenjan artışları ile beraber bölümün gelme ihtimali orta seviyeden biraz daha yüksek.

   Umarım kazanırsın.

   Sil
  2. Teşekkürler hocam. Mesela Karaman gibi 111bin ile kapatmış bir yer kesin gibi mi sizce ?

   Sil
  3. Kesin olmasa da yerleşmen çok büyük olasılık.

   Sil
 33. İyi günler hocam , tm-3 sıralamam 35 bin
  1)HUKUK GELME İHTİMALİ YÜZDE KAÇ?
  2)PSİKOLOJİ VE PDR BÖLÜMLERİNDEN HANGİSİ DAHA AVANTAJLI?
  3)PDR NİN KPSS ALIMI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ
  4)ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİ KAÇ BİNLE KAPATIR ?
  5) PDR Mİ ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİ Mİ ? HANGİ MESLEK İLERİDEKİ ZAMANLARDA DAHA AVANTAJLI BİR HAL ALIR ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi Günler,

   Hukuk gelme ihtimali için eğer devlet üniversitesi ise oldukça düşük bir ihtimal.

   Geçen sene 31K ile kapatan Erzincan üniversitesi yine tercih listesinde başlara oynayacak.

   PSİKOLOJİ - PDR arasında bana göre PDR daha avantajlı durumda.

   PDR alımları KPSS konusunda eskiye göre oldukça sıkıntılı olsa da çalışabileceğin çok geniş bir alan bulunmakta.

   Özel eğitim öğretmenliği ile PDR önümüzdeki yıllarda da her daim değerlerini koruyarak ilerleyecek bölümlerden olacak. Çünkü her daim özel eğitim öğretmenlerine ve PDR uzmanlarına ihtiyaç var. Tabii şuanda gözüken Özel Eğitim Öğretmenliğinin bir adım önde olduğu. Lakin ülke gündemimiz her daim dinamik olduğu için neler olabilir tam kestirmek mümkün değil.

   Sil
 34. MF3 20800
  Kırıkkale diş 19700 ile kapatmış sizce gelir mi?
  MF4 20700
  İtü UZAY Müh. 19500 ile kapatmış sizce gelir mi ?
  teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkisinin gelme ihtimali de, gelmeme ihtimali de var.

   Ülke geneli öğrenci tercih eğilimlerine göre belli olacak.

   Sil
 35. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Uni. Sosyoloji bölümünü düşünüyorum. Geçen sene 82 binden kapatmış benim sıralamam 92 bin gelme olasılığı var mı? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MSGU her geçen gün popülerliği artan bir üniversite. Gelme ihtimali %30 civarlarında. Umarım kazanırsın.

   Sil
 36. Merhaba, iyi günler. Ben tm3'te 17k oldum ve nereyi yazacağım konusunda çok kararsızım. Ankara'da yaşıyorum ve ailem sürekli Ankara'da kalmamı veya yakın olan yerleri yazmamı istiyor. Ankara'da Ufuk üniversitesi özel olarak tam burslu tutuyor ama hiç önerilmeyen ve beğenilmeyen bir yer. Sırf ankara'da kalmak uğruna böyle bir hata yapılır mı? :( Eskişehir,Kırıkkale ve Antalya gelebilecek yerler arasında ama ben çok bunaldım ne yapacağımı bilmiyorum. Ailem dışarıya gitmemi hiç istemiyor, lütfen yardımcı olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eskişehir 1 saat 20 dakika uzaklığa sahip bir yer. Eskişehir konusunda aileni ikna etmeye çalışmalısın. Antalya'da olabilir. Bir genç olarak hayatta ve ayakta durmak istediğini ve bu üniversite süreci boyunca ihtimaller dahilinde yaşayacağım zorluklara karşı daha güçlü ve ayakları üstünde duran bir birey olmak istediğini belirt. Eğer hiç bir şekilde kabul etmiyorlarsa ve kendine güveniyorsa Ufuk üniversitesi de olsa birinci sene sonunda GANO notu kasarak Ankara'da bir devlet üniversitesine yatay geçiş şansı deneyebilirsin.

   Sil
  2. Anladım haklısınız teşekkür ediyorum cevap için. Kafamda belirlediğim 5 şehir var: Antalya,İzmir,Kırıkkale,Eskişehir ve Konya. 17392 sıralamam, bunlardan hangileri gelebilir sizce?
   ANTALYA > 2016:19K 2015:17.400 (kontenjan aynı)
   İzmir > 2016:15.100 2015:13.900 (513'den 480'e düşmüş kontenjan)
   Kırıkkale > 2016:23.795 2015:22.623 (kontenjan aynı)
   Eskişehir > 2016:16.900 2015:15.400 (410 olan kontenjan 380 olmuş)
   Konya > 2016:18.300 2015:16.408 (kontenjan aynı)

   Sil
  3. Antalya ve Kırıkkale gelme şansları çok yüksek. İkisi arasında tabii ki Antalya çok daha güzel ve çok daha iyi bir yer. Tabii aile ile olan sıkıntıları çözemezseniz Kırıkkale iyi bir seçenek olarak duruyor.

   Sil
 37. Bölüm :Bilgisayar Mühendisliği
  Hangi Üniversite:İYTE
  İlgili Puan Türünde Sıralamanız:33156

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelme ihtimali %80 civarında..

   Ekstrem bir durum olmasa yerleşirsin..

   Hayırlısı olsun...

   Sil
 38. Tm3 18.500 selcuk hukuk 18.300le kapatmis gelir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kontenjanlar arttırıldı. Eğer sayısalcılardan çok fazla bir yığılma olmasa gelme ihtimali çok çok yüksek. Yığılma olsa dahi gelme ihtimali yüksek. Şimdiden hayırlı olsun diyebiliriz. Yerleşirsen eğer bir künefe isterim :)

   Sil
 39. Tm1 sıralamam 239 bin sizce Bilkent iktisat burssuz olur mu? 2016 167 bin. 2015 171 bin. 2014 242 bin. İle kapatmış

  YanıtlaSil
 40. Merhaba, iyi günler. Ben tm3'te 17k oldum ve nereyi yazacağım konusunda çok kararsızım. Ankara'da yaşıyorum ve ailem sürekli Ankara'da kalmamı veya yakın olan yerleri yazmamı istiyor. Ankara'da Ufuk üniversitesi özel olarak tam burslu tutuyor ama hiç önerilmeyen ve beğenilmeyen bir yer. Sırf ankara'da kalmak uğruna böyle bir hata yapılır mı? :( Eskişehir,Kırıkkale ve Antalya gelebilecek yerler arasında ama ben çok bunaldım ne yapacağımı bilmiyorum. Ailem dışarıya gitmemi hiç istemiyor, lütfen yardımcı olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir üst kısımda sorunu cevapladım dostum.

   Sil
 41. bilgisayar mühendisliği istiyorum mf4 48k sıralamam var.Dokuz eylül ya da gebze teknik gelme ihtimali var mı ? Yoksa tercih sıram nasıl olmalı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. EGE çok zor...

   Gebze çok daha yüksek ihtimal.

   Tercih sıralamanı oluştururken

   http://www.papiculo.com/2017/07/universite-tercihi-verirken-nelere-dikkat-edilmelidir.html

   şu konuda yazdığım tavsiyeleri okuyabilirsin.

   Sil
 42. TS1 sıralamam 7bin.Ankara Ünv.İlahiyat gelme şansı kaç ?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 43. Bu ek puan alanlar ek puanlarını lisansta mı kullanabiliyorlar yoksa ön lisansta mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her iki kısımda da kullanılıyor. Mezun olduğunuz liseye göre tercih ettiğiniz bölüm ile alakalı ise hesaplanan ek puan ile yerleştirmeniz gerçekleştiriliyor.

   Sil
 44. Merhaba.TS1 150k TS170k tarih bölümü istiyorum ama sizce gidebileceğim bir yer var mı yoksa mezuna mı kalkmalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Tarih bölümü çok önemli bir bölüm olsa da ülkemizde pek değeri bilinmeyen bir bölüm. Öncelikle bu tercihinden dolayı seni tebrik ederim.

   150K, 170K gibi sıralama ile güzel bir üniversitede güzel bir tarih bölümünü okumak oldukça zor. Seni tanımasam da eminim ki bir sene boyunca yapacağın hazırlık sonucu TS sıralamanı 20 - 30K bandına kadar çekebilirsin.

   Mezuna kalanlar için hazırladığım çalışma rehberi yazısını okuyup hazırlıklarına başlayabilirsin :)

   http://www.papiculo.com/2017/07/mezuna-kalanlar-icin-calsma-rehberi.html

   Sil
 45. Mf4 19900 sıralamam var 15500deki özyeğin endüstri mühendisliği gelme ihtimali var mı teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz zor bir ihtimal. Lakin vakıf üniversitelerinde sıralamalar konusu devlet üniversitelerine göre daha esnek oluyor. Tercih listenize yazmakta fayda var.

   Sil
 46. merhabalar. mf3 sıralamam 17.472 tıp istiyordum.Kontenjan artışlarıyla tıpın 17.8 ile kapatılacağı düşünülüyor. aksaray ve van tıpı ilk sıraya yazmak istiyorum ardından diş hekimliği yazacağım. Ancak van tıpın gelme olasılığı yüksek gibi düşünüyorum. Aydından gitmiş olacağım sizce ne yapmalıyım? Gelme olasılığı nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Tabii ki gelme olasılığı olan iki üniversiteden bahsediyoruz. Aydın'dan sonra van veya aksaray'da okumak elbet senin için zor olacaktır. Lakin herkes bir yerlere gidip bir şekilde okuyor. Eğer yerleşirsen okulu sevmeye ve alışmaya çalışmalısın.

   Tercihlerini verirken, yazdığım yazıda ki tavsiyeleri inceleyebilirsin.

   http://www.papiculo.com/2017/07/universite-tercihi-verirken-nelere-dikkat-edilmelidir.html

   Sil
 47. Bölüm :Diş Hekimliği
  Hangi Üniversite:Kırıkkale Üni.(19700)
  İlgili Puan Türünde Sıralamanız:20800 sizce ne olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelme ihtimali %40 olarak değerlendiriyorum. 1K sıralama düşmesi biraz zor olsa da avantaj olarak bu sene kontenjanlar yükseltildi. TIP için bile 17K gerileme ihtimali var. Öyle bir durum dahilinde ve öğrenci tercih eğilimleri sonucunda yerleşme şansın %60 seviyelerine kadar da çıkabilir.

   Yerleşirsen bir künefe beklerim :)

   Sil
 48. İyi günler ts1 148k ts2 165k tercih yaparken kaç binden başlamalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.papiculo.com/2017/07/universite-tercihi-verirken-nelere-dikkat-edilmelidir.html

   Burada ki tavsiyeleri inceleyebilirsin

   Sil
 49. İyi günler ts1 148k ts2 165k tercih yaparken kaç binden başlamalıyım ?

  YanıtlaSil
 50. Merhaba tçmf4 19900 sıralamam var özyeğin üni endüstri mühendisliği 15500 gelme ihtimali var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir önceki yorumunda sorunu cevapladım

   Sil
 51. tm3=18034 hukuk
  Anadolu üniversitesi gelir mi?
  Hangi okulları önerirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz zor bir ihtimal.

   Akdeniz Hukuk tercih edebilirsin. Oldukça güzel bir üniversite, güzel bir kampüs, güzel bir şehir.

   Sil
 52. Merhaba,

  MF4- Sıralamam 195.000

  Karabük Bilgisayar 2. Öğretim düşünüyorum. Geçen sene 201.000 ile kapatmış.
  Rahat girebilir miyim ?
  Bu sene sıralamasının düşmesinden korkuyorum, çünkü geçen sene özellikle 130k+ üzeri bölümlerin sıralamaları 10-20k yukarı fırladı. bunun sebebinin ''sınavın basit olmasından dolayı genel olarak cogu kişinin yüksek puanlar alması dolayısı ile daha yüksek puanlı okulları yazdığından dolayı oldugunu düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Rahatça girebilirsin. Bilgisayar Mühendisliği her sene düşen bir bölüm. Girerken zorlanacağını pek düşünmüyorum. Tabii yine de öğrencilerin tercih eğilimlerini bilemediğimiz için net bir şey söyleyemiyoruz.

   http://www.papiculo.com/2017/07/universite-tercihi-verirken-nelere-dikkat-edilmelidir.html

   bu konudaki tavsiyeleri dikkate alarak tercih listenizi buna göre oluşturabilirsiniz.

   Sil
 53. Merhaba,

  MF4- Sıralamam 195.000

  Karabük Bilgisayar 2. Öğretim düşünüyorum. Geçen sene 201.000 ile kapatmış.
  Rahat girebilir miyim ?
  Bu sene sıralamasının düşmesinden korkuyorum, çünkü geçen sene özellikle 130k+ üzeri bölümlerin sıralamaları 10-20k yukarı fırladı. bunun sebebinin ''sınavın basit olmasından dolayı genel olarak cogu kişinin yüksek puanlar alması dolayısı ile daha yüksek puanlı okulları yazdığından dolayı oldugunu düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Rahatlıkla girebilirsin. Hiç canını sıkma...

   Hayırlı olsun tercihin...

   Sil
  2. Korkmamın sebebi kontenjanların 78 den 62'ye düşmesi. Bi sıkıntı olmaz dimi :)

   Sil
  3. Düşüş olsa bile son sıralardan da olsa girebileceğini düşünüyorum.

   Sil
  4. Karabük Ü. hakkında bilginiz var mı ? Isparta SDÜ ' nün de gelme ihtimali var , SDÜ hakkında da bilginiz var mı ? :)

   Sil
 54. Merhaba mf4 sıralamam 19900 Özyeğin üni endüstri mühendisliğine tam burslu girme iht var mı acaba

  YanıtlaSil
 55. TS1 'de sıralamam 7bin.Ankara Ünv iLAHİYAT gelme şansı kaç ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum yaparken en zorlandığım yorum bu oldu sanırım :)

   Ankara Üniversitesi İlahiyat sıralamalarına bakınca 60K gösteriyor.

   Gelme şansı %100 yani o tür bir durumda

   Sil
 56. Sıralamam 66k Trakya Mimarlık 59k bu bölüm gelir mi ?
  Sıralamam 66k Namık Kemal Mimarlık 63k bu bölüm gelir mi ?
  Mimarlık dıŞında hangi bölümü tavsiye edersiniz ? Daha köklü üniversiteler olmalı kampüs dağınık olmasa iyi olur fizikten pek hoşlanmam ama yapabileceğimi düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Namık Kemal üniversitesinin gelme şansı vr.

   Kampüs olarak dağınık olmayan ve her sene gittikçe yükselen bir üniversite olan Karabük Üniversitesini size önerebilirim.

   Sil
 57. Selamlar Mf4 190k
  Hacettepe hidrojeoloji muh
  Ankara uni jeoloji muh
  Mugla sitkikocaman jeoloji muh


  Bu ucu arasindayim genel olarak fakat farkli onerilerede acigim bolum ve sehir acisindan.Ozel dusunmuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği iyidir.

   Hem network açısından, hem üniversite açısından, hem şehir açısından güzeldir.

   Ayrıca

   http://www.papiculo.com/2017/07/yokten-625-tl-burs-destegi.html

   bu konuda belirtilen şartları sağlarsan ve yerleşirsen 625 TL burs alma şansın var.

   Sil
 58. Selamlar Mf4 190k
  Hacettepe hidrojeoloji muh
  Ankara uni jeoloji muh
  Mugla sitkikocaman jeoloji muh


  Bu ucu arasindayim genel olarak fakat farkli onerilerede acigim bolum ve sehir acisindan.Ozel dusunmuyorum.

  YanıtlaSil
 59. Merhabalar. Ben sağlıktan bir bölüm istiyorum ama 4 yıllık ve 2 yıllık arasında kalmış durumdayım. İş imkanı çok önemli benim için. Sıralamam: YGS2:146.444 MF3:112.787 MF4:93.021 TM3:148.284 TM1:94.721 Hayalimde hep sağlık vardı.Şuan aklımda 2 yıllık anestezi var.Sizce mantıklı bir seçim olur mu bu sıralamayla? 2 yıllık okursam açıkta kalmam değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Sağlık sektöründe her daim açık bulunduğundan dolayı açıkta kalmaları çok düşük bir ihtimal.

   Çekeceğin sıkıntı alacağın maaşlarda olur. Mezun olusun özelde biraz daha fazla çalışıp daha az maaş alırsın. Devlette çalışırsan daha fazla maaş alırsın. Derdin işsizlik değil maaş olur.

   Sil
 60. Merhaba hocam , tm3 sıralamam 57bin , 51.500 deki bartın pdr gelebilir mi sizce ? bir sorum daha var sosyal hizmetler ve iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümlerini önerir misiniz yani iş imkanları açısından . Üçüde gönlümde olan meslekler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Kontenjan artması nedeniyle sıralamalar geriye atması durumunda gelme ihtimali %30 - 35 civarlarında. Sosyal Hizmet okuyan tanıdıklarım şuan hepsi güzel yerlerde güzel bir maaşa çalışıyorlar. Sosyal Hizmeti gönül rahatlığı ile seçebilirsin. İç mimarlık konusunda ise dersler, çalışma azmi dışında biraz da kreatif yönünü konuşturabilirsen ekmeksiz kalmazsın.

   Sil
 61. Merhaba
  Mf4 9.2k tm3 5.9k
  Galatasaray endüstri ile odtü uluslarası arasında kararsız kaldım.
  Normalde sayısalcıyım ama fizik sevmiyorum. End deki fizik düşündürüyor
  Uluslarasının dersleri hoşuma gitti
  End ile ui iş bulma potansiyeli ve ünivertise karşılaştırması yapabilirseniz sevinirim
  İstanbul dayım buranın network olayı iyi
  Ama aileden uzakta yaşamak da istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Her ikisi de marka üniversite
   Her ikisi de inanılmaz güzel kampüse sahip
   Her ikisi de iyi bir eğitim kadrosuna sahip
   Her ikisi de iş hayatında sana kolaylıklar sağlayacaktır.

   Yani kısacası hangisini seçersen seç, hayallerine yakın olması koşulunda seç.

   Şehirden beklentilerini belirle, nasıl bir yaşam sürmek istiyorsun bunları belirle.

   Ona göre tercihini yapabilirsin.

   Sil
  2. Zaten durum da aynen bu :)
   Siz olsaydınız hangisini seçerdiniz?

   Sil
  3. Galatasaray Endüstri seçerdim.

   Sil
 62. Hocam mf4 97k, gazi otomotiv ihtimali var mıdır çok mu hayal gibi duruyor? Kocaeli otomotive kesin diyebilir miyiz?
  Bu sıralamalarda önerdiğiniz mühendislik var mıdır? Teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kocaeli Üniversitesi Otomotiv kesine çok çok yakın diyebilirsin.

   Gazi otomotiv yazmayı ihmal etme kesinlikle.

   Sil
 63. çapa tıp ve odtü bilgisayar arasinda kaldim ikisine de %50 uzakliktayim neyi secsem hiçbir fikrim yok güzel tavskiyelerinizi bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çapa Tıp seçmelisin.

   Sağlık sektörü güzeldir.

   Sil
 64. hocam mf4 235k endüstri müh. için nereleri yazarsam iyi olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maddi imkanların yeterli ise İstanbul'da vakıf üniversitelerini tercih etmek en yararlısı olacaktır.

   Eğer maddi imkan yeterli değilse mezuna kalarak bir sene daha şansını denemelisin.

   Çalışırsan çok daha iyi sonuçlar alacağından eminim.

   http://www.papiculo.com/2017/07/mezuna-kalanlar-icin-calsma-rehberi.html

   Buradan çalışma rehberi oluşturabilirsin kendine...

   Sil
 65. Hocam tm3 61k sıralama var uşak iö ahi evran iö aksaray iö pdr gelme olasılığı nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kontenjanlar nedeniyle sıralama düşüşü bekleniyor.

   %30 - 40 arası bir ihtimalle gelme durumu var.

   Sil
 66. Hocam ts-1 44.5k sıralamam Marmara sosyal bilgiler öğretmenliği geçen sene 35k ile kapatmış.Bu sen ilahiyat+okul öncesi+özel eğitim ts-1 e geçti.Sizce ts-1 ilk 25-30k dakiler bu bölemlere yoğunlaşırsa Marmara gelme ihtimali var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Aynen dediğin gibi açılan bölümler nedeniyle TS sıralamalarında düşüş yaşanacaktır. Bu yüzden gelme ihtimali çok uzak bir nokta değil. Gelmesi çok büyük ihtimal.

   Sil
 67. Merhaba, 12.326 sıralamam mf3 puan türünde. Mugla 12.201 ile kapatmış tıbbı geçen sene, kontejan artısıyla beraber gelme olasılığı nedir acaba, simdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Gelme şansı %90 civarında.

   Canını sıkma.

   İçin rahat olsun.

   Sil
  2. İstanbulda yaşıyorum sizin onericeginiz üniversite nelerdir avantajlarını yazabilir misiniz rica etsem

   Sil
 68. Tm3- 51559
  Pdr istiyorum ama bana en yakın ve güzel Katü İkinci öğretim gibi geliyor . Siz ne düşünüyorsunuz fikriniz nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bülent Ecevit Üniversitesi PDR bölümünü de yazabilirsin. Gelme ihtimali bulunuyor.

   Bunun dışında dediğin gibi KTÜ en iyi seçenek duruyor mevcut sıralama için.

   Hakkında hayırlısı olur umarım.

   Sil
  2. Sağ olun hocam ktü nasıldır tavsiye eder misiniz

   Sil
  3. KTÜ için iki farklı yorum mevcut.

   Eğer hayatı daha çok TR standartlarına göre yaşıyorsanız güzel olacaktır.

   Eğer daha bir özgür, öğrenci hayatı tarzı istekleriniz varsa beklentilerinizi karşılamayabilir.

   Örneğin Anadolu Üniversitesinde okuyan bir öğrencinin rahatlığını KTÜ bünyesinde sergilediğiniz zaman tepki alabilirsiniz.

   O yüzden biraz da senin üniversiteden beklentilerin ve yaşam tarzın ile alakalı

   Sil
  4. Hocam benim beklentim üniversitenin olanakları . Mesela erasmus yapmak istiyorum . Spor aktivitelerine katılmak istiyorum , o yüzden istiyorum KTÜ'yü

   Sil
 69. mf3:136 bin kırıkkale veterinerlik olur mu hocam? en son 132 bin ile almış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sene Beykent Üniversitesi ve bazı yerlerde TIP fakülteleri açılıyor.

   Ayrıca mevcut kontenjanlar arttırıldı.

   Haliyle sıralama önce TIP, sonra DİŞ Hekimliği, sonra ECZACILIK bölümlerinde sıralamalarda düşüş bekleniyor. Bu bir zincir olarak devam ederse gelme ihtimali yüksek. Umarım hedeflerine ulaşırsın.

   Sil
 70. İyi günler benim mf1 sıralamam 105k İlköğretim matematik öğretmenliği istiyorum ve gitmek istediğim üniversiteler 90k civarı iki senedir baya bi sıralamalar gerilemiş ve bu senede bu düşüş devam eder mi ve benim sıralamama göre bi üniversite önerir misiniz şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Matematik Öğretmenliği biraz dengesiz bölüm.

   İki sene önce düşük sıralamalarda iken bu sene yükselen bir grafik çizmiş.

   Sana tavsiyem kalıp 1 sene daha çalışıp güzel bir sıralama ile daha iyi bir üniversite de matematik öğretmenliği kazanman.

   Lakin senin puanını almış olsaydım ben eğer,

   Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Matematik - Bilgisayar bölümünü tercih ederdim.

   Günümüzde hem Bilgisayar hem Matematik çok önemli bir konumda.

   Vizyonunu ve Hayallerini geniş sınırlarda tut.

   Neden sadece öğretmen olasın ki?

   Bunun yanında bir de bilgisayar uzmanı olmayı kim istemez?

   Sil
  2. mezundum zaten bi daha da kalmayı düşünmüyorum bi sorum daha olucak hocam bu sene çanakkale de yeni açılmış ilkööretim matematik 41 kişilik kontenjanı var sizce sıralama ne olur :)

   Sil
 71. mf3 sıralamam 17039 tıp gelir mi ?
  tıp gelmezse diş e gitmeyi düşünüyorum diş te hangi üniversiteye gitmeliyim ailemin yanında okumam daha mı iyi olur ? diş te mezun olunan üniversitenin çok önemi var mı ? teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kaç yerde TIP açılacak. Sıralaması düşerse dahi sana gelebilecek TIP bölümleri eğer vakıf değilse doğu illerinden olacaktır.

   Hangi şehirde yaşadığını bilmediğim için aile ile okumak iyi ya da kötü diyemiyorum. Tıp ve Diş bölümleri masraflı bir öğrencilik süreci gerektirir. Bu yüzden hem maddiyatını belirlemen lazım hem de şehirden beklentilerini tespit etmen gerekir.

   Tıp ve Diş bölümlerinde mezun olacağın üniversitenin sadece sana mesleki anlamda katacakları konusunda yararı olabilir. Yoksa dişçiye gittiğimizde sen hacettepe diş mezunu değilsin sana dişimi yaptırmam demiyoruz :)

   İşini ne kadar iyi yaparsan o kadar çok hastan olur.

   Üniversiteye sadece gelecek kaygısı ile bakmayın.Geleceğiniz gelmeden, bugününüzden sıkılırsınız. Güzel bir şehir, imkanlar, kampüs hayatı bunlarda çok önemli etkenler.

   Sil
 72. mf3 18.8k
  Akdeniz
  İzmir katip çelebi
  Selçuk
  Diş hekimliği şansım nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akdeniz düşük ihtimal.

   İzmir Katip Çelebi ile Selçuk Üniversitesi ise %50 civarlarında bir ihtimal söz konusu.

   Arttırılan TIP kontenjanları ve açılan yeni TIP fakülteleri ile 1k civarında gerileme bekliyorum. Bu şekilde senin sıralamana yakın sıralarda yerleşme durumun mümkündür.

   Sil
  2. Peki tavsiye ettiğiniz bir fakülte var mı?

   Sil
  3. Adnan Menderes Üniversitesi

   * Şehir Güzel
   * Üniversite göreceli olarak güzel
   * Hava her daim güzel ve ılıman
   * Kuşadası, Fethiye gibi yerlere yakın (Hep Ders olmaz)

   On Dokuz Mayıs Üniversitesi
   Süleyman Demirel Üniversitesi (Öğrenci Şehri olma yolunda ilerliyor. Yine de şehir pek tatmin etmeyebilir. Lakin üniversitesi güzel.)

   Sil
  4. hocam ben akademik olarak ta baktım Adnan Menderes inanın yerlerde Samsun da bana çok uzak ama Süleyman Demirel iyi gibi geldi.

   AMÜ de okuyan tanıdığınız varsa yorumları nedir?

   Sil
  5. Okuyan bir tanıdığım yok.

   Genel olarak şehir ve öğrenci imkanlarını gidip yerinde görme şansım oldu. Bu nedenle önerdim. Tabii ki bu kararı alırken aileni es geçme. Ailen ile oturup her üniversitenin artısını eksisini konuşun ve sıkıntılar konusunda destek sözü alabileceğini garantisini hazırla. Hayat müşterektir.

   Sil
 73. Hocam merhabalar,
  Tm3 sıralamam 41k ve okul birinciliğim var. Atatürk, Erzincan ve Dicle üniversitelerinde hukuka girebilir miyim ? Yök atlastan baktım, son iki senenin verilerine göre mümkün görünüyor, özellikle Erzincan ve Dicle.
  Ayrıca son iki sene okul birincisini 37-38k ile almış bir bölüme bu sene 41k ile girme ihtimalim var mıdır ?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Gelme ihtimali tabii ki var.

   Eğer tercih edeceksen önceliği Dicle üniversitesine vermeni tavsiye ederim.

   Sen eğer okuyabilirim diyorsan eğer, PDR bölümlerini de düşünebilirsin. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi PDR rahatlıkla gelebilir diye düşünüyorum.

   Sil
  2. Hocam PDR'de güzel bir bölüm ancak en başından beri hukuk istemiştim. Ayrıca mezuniyet sonrası iş imkanları hakkında pek güzel şeyler okumadım.

   Bir de Dicle'yi önermenizin özel bir sebebi var mı ?

   http://www.barobirlik.org.tr/Detay77841.tbb Türkiye Barolar Birliği'nde yayımlanan listeye göre tercihlerim arasındaki en iyi üniversite Erzincan seçilmiş.

   Bu arada Erzincan 13, Dicle 28, Atatürk 30. sırada.

   Sil
 74. mf3 97k mf4 104.5k dostum inşaat veya makine istiyorum fakat inşaat ağır basan taraf.nereleri yazmamı önerirsin? birde teknoloji fakülteleri bana çok daha mantıklı geldi oralarda okusam ne gibi farklar olacak?

  YanıtlaSil
 75. mf3 97k mf4 104.5k inşaat veya makine istiyorum fakat inşaat daha ağır basıyor. bana nereleri önerirsiniz? birde teknoloji fakültelerini nasıl buluyorsunuz?araştırdığımda bana çok daha mantıklı geldi en azından mühendislikte.fakat sıralamaları daha düşük olması beni düşündürüyor daha mı kötü diye. istanbulda yaşıyorum doğu tarafını dusunmuyorum teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 76. hocam tm 3 sıralamam 60.800 kto karatay hukuk ücretli 61300 le kapatmış gelme ihtimali nedir

  YanıtlaSil
 77. Merhaba.
  TM-1 sıralamam 238k.
  Girmek istediğim yer Anadolu Üniversitesi-İşletme 224k ile kapatmış.Sizce girebilir miyim?
  Teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
 78. Merhaba 49k mf4 dokuz Eylül Üniversitesi bilgisayar mühendisliği ve gebze teknik bilgisayar gelme şanşı ne kadardır

  YanıtlaSil
 79. Hicam mf4 87460 odtu kkk %75 burslu elk.elektronik muh.dusunuyorum.%50 burslu olma sansi dusuk gibi gorunuyor.Ayrica sizin tavsiyeniz olur mu

  YanıtlaSil
 80. Hocam mf4 87460 odtu kkk %50 burlu elk.muh.dusunuyorum.%75 burslu zir gibi.Ayrica oneriniz olur mu

  YanıtlaSil
 81. Merhaba Tm3 32840 sıralamam Kıbrıs tam bursluları düşünüyorum 33-36 arası sıralamalar Ve yeni bir Kıbrıs hukuk fakültesi açılıyor tam bursluların gelmeme ihtimali nedir 75 burslular garanti olsun diye en alta yazılmalı mı ? Teşekkür ederim ��

  YanıtlaSil
 82. bilgisayar mühendisliği mf4 110k özellikle ingilizce düşünüyorum fakat pek bölüm yok
  muğla sıtkı koçman,karabük, bir de hasan kalyoncu var hasan kalyoncu daha iyi geliyor bana bilginiz var mı üniv. hakkında

  YanıtlaSil
 83. benim mf3 sıralamam 191k yazdığım bölümün sıralaması 118k gelme ihtimali var mı?

  YanıtlaSil
 84. Hocam van ya da kars siralamasi 17k ya duser mi

  YanıtlaSil
 85. Hocam kars tipin (16.400) 17k ya dusme ihtimali var mi

  YanıtlaSil

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.