Selülit Neden Oluşur?

SELÜLİTİN OLUŞUMU

Tıptaki adı hidrolipdistrofi olan selülit, derini alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde ve derinin üst bölümünde pütürlü görüntü bırakan bir hastalıktır. Kendine ve vücuduna özen gösteren bayanların korkulu rüyası olan ve özellikle yaz aylarında bir çok bayana gönül rahatlığıyla mayo giymeyi problem haline dönüştüren selülitin oluşumu kişiden kişiye farklılık gösterir. Sanıldığının aksine selülit, sadece estetik açıdan kötü görüntü yaratan bir problem değil, tedavi gerektiren bir sağlık problemidir.

Selülit daha çok ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi hormonların daha çok değişime uğradığı dönemlerde ortaya çıkar. Ancak, kişinin genetik yapısı, metabolizma hızı, dolaşım sistemi, sindirim ve boşaltım da yaşadığı sorunlar, kullandığı doğum kontrol hapları ve hormon ilaçları dengesiz ve düzensiz beslenme şekli, aşırı hareketsizlik, stres, sigara ve alkol tüketimi gibi yaşam biçimi haline gelen dış faktörler de selülit oluşumunu tetikler.
Selülit Nedenleri Nelerdir
Selülit Nedenleri Nelerdir


SELÜLİTİN NEDENLERİ

Selülit oluşumunun birçok farklı nedeni vardır. Bunlar arasında genetik faktörü, hormonsal nedenleri, beslenme şeklini, spor yapmayı ve cildin kendi fiziksel yapısını sayabiliriz.

Genetik Faktörler

Selülite kalıtımın önemli rolü vardır. Ancak, kalıtımın kesin surette etkili olabilmesi için, hem anne hem de baba da yağ fazlalığına ilişkin sorunların bulunması gerekir. Ailesinde bu tarz sorunları olan bir kişinin ergenlik dönemi, gebelik, menopoz gibi yaşamın değişik evrelerinde hormonsal değişim geçirdiği dönemlerde daha dikkatli olması gerekir.

Hormonsal Faktörler

Selülit oluşumu hormonlarla doğruda etkili bir süreçtir. Yapılan araştırmalar, kadınların östrojen hormonu miktarındaki artışın selüliti çoğalttığını ortaya koymaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için gerekli olan bir takım hormonlar ve kimyasal maddelerin miktarındaki değişiklikten dolayı hücre aralığında normalin üstünde su birikmeye başlar. Bu birikme aşırı boyutlara vardığında ciltte portakal kabuğu görünümde bir takım değişiklikler ortaya çıkmaya başlar

Dengesiz Beslenme

Beslenmeniz ne kadar fazla tek yönlü olursa, selülite o kadar çabuk aday olursunuz. Genellikle çalışan kadınlarda görülen selülit, bayanların fast food ve hazır gıdalara olan eğilimiyle doğrudan ilişkilidir. Bu tip yemeklerde bulunan hayvansal yağlar, şeker ve tuz; yağ hücrelerini şişirdiği, dokularda su yaptığı ve vücudun atıklarından temizlenmesini önlediği için selülitin en baş düşmanları arasında yer alır.

Bu yemeklerin içinde bulunan yağlar doyma hissini büyük ölçüde etkilediği ve doydum sinyalini beyine geç gönderdiği için daha fazla yememize, dolayısıyla dokulardaki yağ depolarını aşırı derecede beslememize neden olu. Sonuç olarak aşırı derecede beslenen bu hücreler haddinden fazla büyüyerek şekilsiz kütleler haline gelir.

Bu nedenlerin dışında spor yapmamak ve sigara - alkol gibi ürünlerin tüketimi de selülite neden olmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.