Selülit İle Baş Etme Yöntemleri

SELÜLİT NASIL ENGELLENİR?

Kadınların korkulu rüyası olan ve bir güzellik kusuru olarak kabul edilen selülite karşı alınması gereken önlemler, beslenme, bakım ve tedavi yöntemleri ile ilgili gerekli bilgiler;

Bakım ve Masaj

Antiselülit kremleri deriye hemen girerek doğrudan doğruya yağ hücrelerini etkiler. Etkili maddelerin bazıları yağ depolarını bloke ederken, bir kısmı yağ alımını ve naklini ayarlar. Selülitte özelikle etkili olan insanın kendi yaptığı drenajdır. Drenaj masajını siz de kendi kendinize şu şekilde uygulayabilirsiniz:

Üst uyluklardan başlayarak önce bir, sonra iki elinizle yumuşak bir şekilde aşağıda yukarı doğru kalçalarınıza kadar daha sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve işaret parmaklarınızın arasına alıp yoğurarak masaj yapabilirsiniz. Bu arada dizlerin iç tarafını da unutmamanızda yarar var. Böyle bir masaj sonrasında lenf dokusu ve kan akışı harekete geçtiği için kullandığınız antiselülit kremlerinin dokulara etkisi de iki kat artacaktır.
Selülit İle Baş Etme Yöntemleri
Selülit İle Baş Etme Yöntemleri

Doğru Beslenme

Yalnızca kilo vererek selülitlerden kurtulmak mümkün değil. Önemli olan beslenme alışkanlığını değiştirip, bilinçli beslenmeye geçmek. Vücudun ihtiyacı olan besin gruplarını bilinçli bir şekilde tüketip günlük aktifliği arttırmak. Unutmayın ki tek yönlü beslenme selülit oluşumunu tetikler. Özellikle fast food ve hazır yemeklerde bulunan hayvansal yağlar, fazla şeker ve tuzlar, dokuları kötü yönde etkiledikleri, yağ hücrelerini şişirdikleri, dokularda su birikmesine yol açtıkları ve vücudun atıklarda temizlenmesini önledikleri için oldukça zararlı. Bu nedenle, günlük beslenme programında tuz, şeker ve yağ bakımından yoksun ancak, sebze ve meyve bakımından zengin bir diyet programı uygulamak kan dolaşımını arttırıp bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayacaktır. A ve C vitamini takviyesi yapmak, enzimler bakımından zengin meyveleri yemek, bol lifli gıdalar tüketmek de selüliti engeller. 

Lifli besinler bağırsakları harekete geçirerek vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca kalsiyum, potasyum, çinko, demir ve magnezyum içeren besinleri tüketmek vücudu sıkılaştırır. Enzimler tam bir yağ yiyicidirler ve yiyeceklerin hiçbir engelle karşılaşmadan değerlendirilmesini ve iç organların nakledilmesini sağlar. Böylece yağ depolarında daha az birikirler. Bu yüzden işe enzimler bakımından zengin bir meyve olan elma ile başlayabilirsiniz.

Bol Su İçmek

Selülit tedavisinde bol su içmek çok önemlidir. Çünkü su en iyi temizleyici maddedir; idrar oluşumunu arttırarak zararlı maddelerin ve toksinlerin vücuttan atılımını sağlar. 

Spor Yapmak

Düzenli spor yapmak yalnızca genel vücut sağlığı için değil, selüliti önlemek açısından da önemli bir faktör. Günde 30 - 60 dakika arası yapılan yürüyüş, bisiklete binmek veya merdiven inip çıkmak kan dolaşımını düzenleyerek selülit oluşumunu engeller.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.