Mezuna Kalanlar İçin Çalışma Rehberi

EN SIKICI KARAR: MEZUNA KALMAK!

Ders Çalışma Rehberi
Ders Çalışma Rehberi
Sene başında konulan hedefler ile beraber başlanan ders çalışmalar, sene sonunda yapılan #lys sınavı ile yerini bazen sevince, bazen kedere bırakıyor yerini. Birçok öğrenci için alınması en zor kararlardan biri de mezuna kalmak tabiri ile anılan, bir kez daha sınava girme durumudur. 

Hedeflenen bölüm, hedeflenen sıralama veya hedeflenen üniversite gelmemesi nedeni ile daha iyi sonuç elde etmek isteyen birçok öğrenci tekrardan sınava hazırlanmak için çalışmalara başlıyor. Sizde eğer tekrardan sınava hazırlanmayı kafaya koyduysanız, bu sefer hedeflerinize ulaşmak için en kısa zamanda hazırlıklarınızı tamamlayıp çalışmaya başlamanız gerekmektedir.

Sınav sonrasında tekrardan sınava girecek öğrenciler iki gruba ayrılır. Birinci grup dersler konusunda temeli olan gruptur. Diğer grup ise dersler konusunda eksiklikleri çok fazla olan temeli olmayan gruptur. Az çok kendinizi bilirsiniz. Bu nedenle hangi gruba ait olduğunuzu gerçekçi bir şekilde kendinize itiraf etmek zorundasınız. 

ÜNİVERSİTE SINAVLARINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

Bu konu, hazırlık süresince kavramanız gereken en önemli konudur. Birçok öğrenci yerleştirme sonuçları sonrasında çalışmaya başlamaktadır. Mezuna kalma durumunuz varsa, küçük bir ihtimal olsa dahi en erken şekilde çalışmaya başlayın. Sınav sonuçlarını beklemek yerine, siz yine çalışın zaten kazanırsanız çalıştığınız konular yanınıza bilgi olarak kalır. Eğer yerleşme durumunuz olmasa zaten derslere çoktan başlamış olursunuz.

Bu çalışma sürecinin ilk başında bir adet #YGS denemesi çözerek işe başlayın. Bu deneme çözümü sonrasında net sayınız 90 - 95 netin altında ise siz temeli olmayan grupta olan bir öğrencisiniz demektir. 

TEMELİ OLMAYAN ÖĞRENCİ GRUBU NASIL ÇALIŞMALIDIR?

Öncelikle eksik olduğunuz konuları belirleyin. Konuları düzenli bir şekilde listeleyin. Ekim ayının sonuna ya da Kasım ayının ortasına kadar olan süreçte YGS konularını bitirin. YGS son konulara yaklaştığınız zaman LYS çalışmalarını arttırabilirsiniz. YGS konuları bittiği zaman sadece LYS çalışmak oldukça tehlikeli ve sakıncalıdır. Bu nedenle genelde mart ayında yapılan sınava kadar sürekli geriye yönelik tekrar testleri çözün. Ayrıca her hafta iki adet deneme çözümü gerçekleştirin. 

dipnot: temel olsun veya olmasın her iki öğrenci grubu sınavların olacağı sürece kadar günde en az 1 yaprak matematik testi ve 20 adet paragraf soruları çözmelidir. Bu konuda yapacağınız tüm pratik sizin sınav esnasında süreyi kullanmanıza oldukça yararlı olacaktır.


TEMELİ OLAN ÖĞRENCİ GRUBU NASIL ÇALIŞMALIDIR?

Temeli olan öğrenci grubu ise konulara diğer gruba nazaran çok daha hakimdir. Yine de bu grubun öğrencileri diğer grup öğrencileri gibi deneme çözerek eksik oldukları konuları tespit etmelidir. Eksik olduğu konulara çalışarak açıklarını kapatmalıdır. Bunun dışında hakim olduğu konularda ise bol soru çözümleri ile pratik kazanmalıdır. Eksik olduğu konularda da yapacağı yine bol soru çözümleri ile hızlı bir pratik kazanmak zorundadırlar.

PAPİ HOCA'NIN NOTU: Değerli öğrenci arkadaşlarım. Mezuna kalmak gerçek anlamda psikolojiyi etkileyen ve can sıkıntısına yol açan bir karardır. Lakin unutmayın bu sınav sürecinde kaybedeceğiniz 1 senelik süre ile, geriye kalan 30 40 senelik hayatınızı kurtarmış ve garantiye almış olacaksınız. 1 sene daha katlanmamak için alacağınız yanlış bir karar sizin bir ömür mutsuz olmanıza neden olabilir. Bu nedenle 1 sene daha beklerken kesinlikle umutsuzluğa kapılmayın. Sınav süresince emek veren tüm öğrenci dostlara selam olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.