Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

GEBELİK BELİRTİLERİ

Hamilelik belirtileri denince akla gelenler hemen herkes için ortaktır. Adet kesilmesi, mide bulantıları, daha sık tuvalet ihtiyacı, halsizlik…

Ancak hamilelik belirtileri yalnızca ilk akla gelenlerle sınırlı değildir. Üstelik size hamile olduğunuzu düşündüren başka belirtiler bambaşka bir rahatsızlığın sinyalleri de olabilir. Örneğin adet kesilmesinin tek nedeni hamilelik değildir; yolculuk, yorgunluk, stres, hamilelik korkusu, hormonsal sorunlar, aşırı kilo değişikliği gibi nedenlerle de adet kesilmesi yaşanabilir. Sabahları uyandığınızda midenizin bulanması, yiyecek zehirlenmesi ya da gerginlik gibi nedenlere bağlı olabilir. Hamileliğin 2. Ayında görülen sık idrara çıkmanın asıl sebebi idrar yolları iltihabı, gerginlik ya da şeker hastalığı olabilir. Göğüslerin hamilelikte hassaslaşması, ağrıması, sızlaması ve şişmesi olasıdır. Fakat bunun nedeni doğum kontrol hapları ve adet günlerinin yaklaşması da olabilir.

Hamileliğin ilk üç ayı içinde meme ucu çevresinin koyulaşması ve meme ucu çevresinde küçük bezlerin kabarması aslında hormonsal dengesizlikten kaynaklanabilir. Yemeklere düşkünlüğün artması da hamileliğe yönelik bir işaret olarak kabul edilir, ancak adet günlerinin yaklaştığı dönemde ve stresin yoğun olduğu günlerde de birçok kadının yemeğe daha fazla düşkünleştiği unutulmamalıdır.

Bunların yanında bir de hamile olduğunuza dair daha güçlü işaretler vardır. Örneği, rahim ve ağzının yumuşaması, rahmin ve karnın genişlemesi, aralıklı ve ağrısız kasılmalar, bebeğin hareketlerinin hissedilmesi… Aslında bu belirtilerin de altında yatan farklı nedenler olabilir. Ancak yine de bunlar, yukarıdakilere göre hamileliğine dair daha belirgin ve somut işaretlerdir. Ultrasonda bebeğin görülmesi, bebeğin kalp atışlarının belirlenmesi ve karında hissedilen hareketlerin bebeğe ait olduğunun anlaşılması ise dokuz ay sonra bebeğinizin kucağınızda olacağının kesin kanıtlarıdır.
Hamilelik Belirtileri Nelerdir
Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik Testleri

Hamilelik testleri, hem sizin sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeniz için hem de bebeğinizin sağlıklı gelişebilmesi için ilk adım sayılabilir. Hamile olduğunuz ne kadar erken öğrenilirse, hamilelikle ilgili bakımlara da o kadar erken başlanabilir. Bu yüzden adet gecikmesi olan her kadın hiç vakit kaybetmeden hamilelik testi yaptırmalıdır.  Hamile kaldığınız andan itibaren vücudunuz bazı hormonlar salgılamaya başlar. Hamileliğe özü olan bu hormonlar, adet dönemini kesintiye uğratır ve hamile olan kadın hamileliği süresince adet görmez. 

Hamilelik teşhisi de kanda ya da idrarda bu hormonların tespit edilmesiyle gerçekleşir. Hamileliği tespit etmek üzere yapılan kan testi, ortada adet gecikmesi yokken bile doğru sonucu verebilir. İdrardan yapılan hamilelik testi ise 7 – 10 günlük gecikmeyle doğruyu gösterir. Piyasada satılan ve hamile olduğundan şüphelenen kadının kendi kendine uygulayabileceği testler, laboratuvar ortamında yapılan testlerden daha az güvenilirdir. Bu yüzden, adet gecikmesi olan ve kendi kendine yaptığı test negatif çıkan kadınlarda mutlaka bir doktora danışmalı ve doktorun önerilerini dikkate almalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.