Eskişehir'de Öğrenci Olmak

Merhaba Arkadaşlar,

Sınav sonuçları açıklanmadan önce sıralama tahmin konusu ve sınav sonuçları açıklandıktan sonra hazırladığımız üniversite tercih rehberliği yazısı ile birçok güzel ve olumlu dönüşler aldık. Tabii bir çok öğrencinin aklında çeşitli sorular oluyor. Benim görebildiğim kadarıyla akademik kadroyu merak edenler, okulun eğitimini merak edenler, şehri merak edenler, yurtları merak edenler gibi birçok soru soran öğrenci var. Bende bu konuda bir kesime hitap edecek şekilde, Eskişehir ilinde yaşayan biri olarak aklınızdaki bazı sorulara kendi gözlemlerinden cevap vermek istedim.

NEDEN ÖĞRENCİ ŞEHRİ DENİLİYOR?

Eskişehir için her yerde öğrenci şehri olarak bahsedilir. Bu aslında bir nebze doğrudur. Çünkü öğrenciler şehrin tamamını değil sadece iki bölgesinde yoğun olarak yaşamaktadır. Bu yoğunluğun sebebi ise üniversite kampüsleri ile doğru orantılıdır. Tabii Osmangazi Üniversitesi merkez kampüsü çevresi ne kadar güzel olsa da oradaki birçok öğrenci yine de şehrin en canlı noktası olan Bağlar Mahallesi civarını tercih etmektedir. Bunun dışında şehirde toplamda 2 üniversite ve bunun dışında Açık öğretim Fakültesi bulunmaktadır. Açık öğretim dışında toplamda 70.000 civarı öğrenci bulunmaktadır. Bunun yanına sadece açık öğretim kazanıp Eskişehir'e gelen gençleri kattığımız zaman sayı 80.000 rakamlarına ulaşıyor. Çok küçük bir alanda 80.000 öğrencinin bir arada yaşaması şehri oldukça etkilemiş durumda. Çünkü Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü civarında bulunan mahallelerde aileleri bulmak ve görmek oldukça zordur. Sokağa çıktığınız zaman genç insan sayısı oldukça fazladır. Yaşlı gördüğünüz zaman şaşırabilirsiniz. Adalar, Espark, 222 Park, Barlar Sokağı, Doktorlar Caddesi gibi oldukça merkezi noktalarda öğrenci mahallelerin dibinde olması şehre öğrenci şehri havası katmış durumda.

Bir Başka Şehirdir, Eskişehir...

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ NASIL BİR ÜNİVERSİTEDİR?

Şehrin ilk üniversitesi olarak eğitim öğretim hayatına başlayan bu yaşlı çınar, Açık Öğretim sistemi sayesinde ülkenin en çok öğrencisine sahip bir üniversitedir. Açık Öğretim'den yıllık geliri 60 milyon TL ile 85 milyon TL arasında olması nedeniyle oldukça zengin bir üniversite. Bu zenginlik, şimdilerin belediye başkanı zamanın rektörü ileri görüşlü, demokrat biri olan Yılmaz Büyükerşen döneminde üniversitenin şaha kalktığını söyleyebilirim. Üniversite iki kampüsten oluşuyor. Merkez kampüs Yunus Emre Kampüsü, ikinci kampüs ise mühendislik fakülteleri, yabancı diller yüksek okulu, spor fakültesi, havacılık fakültesini içinde barındıran 2 Eylül Kampüsü'dür. 

Yunus Emre Kampüsü, 2 Eylül Kampüsüne göre oldukça gelişmiş, daha çok imkanlara sahip ve daha bir doğası güzel bir kampüstür. Ayrıca konumu nedeniyle şehrin tam merkezi sayılabilecek bir noktadadır. Espark, Barlar Sokağı, Özdilek AVM, 222, Bağlar Mahallesi, Üniversite Caddesi, Adalar gibi şehrin en canlı noktalarına yürüyerek en fazla 10 dakika içinde ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Kampüsün içinde Monti, Kütüphane, Spor Salonu, Sinema Kulübü, A101 ve Çevresi eminim ki en çok seveceğiniz noktalar olacaktır. 
Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü
Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü


2 Eylül Kampüsü, şehrin orta noktasında, şehrin dışına doğru yer alan geniş bir arazi üzerinde kurulu. İçinde hava limanı, büyük bir spor kompleksi ve fakülteler bulunuyor. Her daim soğuk ve buz tutacağınız bir kampüs olduğundan emin olabilirsiniz. İmkanları Yunus Emre Kampüsüne göre çok daha kısıtlıdır. Hazırlık sınıfında okuyacaksanız eğer bir seneniz bu kampüste geçecek haberiniz olsun 😀 Bu arada bazı söylentilere göre 2 Eylül Kampüsü, Anadolu Üniversitesi bünyesinden ayrılıp yeni bir teknik üniversite olarak 3. üniversite kurulması şeklinde bir gündeme sahip. Anadolu kazandım dedikten 2 sene sonra başka bir üniversitenin öğrencisi olabilirsiniz. Bu konuyu öğrenci işlerini arayarak sorabilirsiniz.

Eğitim kalitesi konusuna gelecek olursak, Anadolu Üniversitesi bünyesinde barındırdığı hocalara diğer üniversitelerden farklı olarak çeşitli görevler verir. Açık öğretim fakültesi nedeniyle akademisyenlerin birçoğu sene içinde farklı şehirlere sınav görevlerine gönderilir. Ayrıca engelli öğrenciler için kitap seslendirmesi, görselleri seslendirme gibi görevler de yapmaktadırlar. Gittiğiniz bölümlerde neredeyse her hocanın yazdığı bir ders kitabı olması yüksek bir ihtimal. Bunun dışında AÖF TV'de yer almaları nedeniyle ders verebilme konusunda oldukça donanımlı ve bilgili hocalardır. Tabii ki Osmangazi üniversitesi karşısında daha çok sosyal bilimler konusunda iyidir. Lakin hocalar konusunda pek sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum. Her devlet üniversitesinde olduğu gibi tek sıkıntı çekeceğiniz nokta bazı hocaların ego ve ters davranışları olacaktır.

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ NASIL BİR ÜNİVERSİTEDİR?

Osmangazi Üniversitesini açıkça pek inceleme ve gözlemleme fırsatım olmadı. Şehrin bir diğer tarafında kurulu olan Meşelik Kampüsü merkez kampüs olarak görevini yerine getiriyor. Anadolu Üniversitesi Eczacılık kapısı önünden bindiğiniz tramvay ile son durak olan Osmangazi Üniversitesine ulaşabilirsiniz. Bu nedenle şehrin diğer tarafında olduğunu varsaydım. Tramvay ile gittiğiniz zaman kampüsün giriş kapısından içeri girince sol tarafta sizi büyük ve heybetli yapısı ile Tıp Fakültesi sizi karşılıyor. Upuzun bir yol ile devam eden kampüsün arazisi oldukça geniş ve büyüktür. Anadolu Üniversitesine göre yapılaşma bakımından daha geri de olan kampüsün en işlek yeri ise, Anadolu Üniversitesinde mevcut olmayan Çarşı adı verilen merkezi noktadır. İçerisinde birçok mağaza ve restoran barındıran bu çarşı öğrencilerin eğitim döneminde akın akın gittiği noktalardan biridir.  Kampüsü aslında oldukça güzel olmasına rağmen yeşillendirme ve yaşam alanı oluşturma konusunda sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Birçok yerinde yapı çalışmaları devam ediyor. Eminim ki 1 2 sene içerisinde çok daha güzel bir görünüme sahip olacak. Çevresinde Sazova parkı ve Yeni Stadyum'un bulunması, şehrin yeni ve modern binalarının buraya yapılması ile kampüsün çevresi çok daha güzelleşeceğine inanıyorum.
Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Eğitim kalitesi olarak ise tek bildiğim bir şey var. Teknik bilgi gerektiren bölümlerde Anadolu Üniversitesinden daha önde olduğu konusudur. Tabii ki her zaman ki gibi iş yine öğrencide bitiyor. ODTÜ ya da İTÜ okusanız da eğer siz kendinize gereken önemi ve saygıyı veremediğiniz takdirde boş bir kağıt parçası ile mezun olmuş olursunuz.

ESKİŞEHİR'DE KYK YURTLARI, APARTLAR VE EV KİRALARI NASIL?

Eskişehir 2012 - 2013 yılına kadar kiralar konusunda oldukça ucuz idi. Son yıllarda özellikle arap ülkelerinden gelen insanlar sayesinde kiralar biraz yükselmiş olsa da diğer illere göre öğrenci için halen çok uygun bir durumdadır. Dayalı döşeli 1+1 evler ortalama 400 - 550 TL arası bir kiraya sahip. Bunun dışında boş ev tutarsanız kiralar 350 - 500 TL arasında değişiyor. Ev döşemek oldukça kolay ve ucuzdur. Yunus Emre Kampüsü çevresinde oldukça fazla sayıda spotçu bulunuyor. Oradan ucuza güzel eşyalar ile evinizi dayayıp döşersiniz. Bir de Facebook üzerinden kelepir eşyalar sayfası aracılığı ile esnaftan değil de öğrenciden eşyalar satın alabilirsiniz.
Eskişehir Adalar Bölgesi
Eskişehir Adalar Bölgesi

Apartlar konusu ise şehrin her bir yanı öğrenci apartları ile kaynıyor. Her kesimin ihtiyaçlarına uygun apartlar yapılmış durumda. Maddi durumunuz iyi ise çok lüks apart içerisinde kalabilirsiniz. Maddi durumunuz daha kötü ise, maddi durumunuza uygun apartlar çokça sayıda bulunmaktadır. Erkek apartları, kız apartlarına göre daha ucuz bir durumda. Apart fiyatları, erkekler için 400 ile 650 TL arasında değişiyor. Genel ortalama ise 400, 450 TL bandında. Bunun içinde bazı apartlar haricinde elektrik, su, doğalgaz dahil. Kız apartlarında ise kalite, lüks ve konum bakımına göre 450 - 800 TL bandında değişiyor. 

KYK Yurtları, emin olun başka şehirde çok avantajlı gözükse de Eskişehir için hiç avantajlı bir konu değil. Yine de siz ilk sene orada kalmak isteyebilirsiniz. Mevcut olan KYK yurtları gördüğüm kadarı ile restorasyon ile onarıldı ve modern bir görünüme sokuldu. Bunun dışında mevcut yeni yapılan KYK Yurtları oldukça lüks ve modern bir görünüme sahip. Lakin 200 - 300 TL arası daha fazla bir miktar vererek 6 - 8 kişili odalar yerine sadece kendinize şahsi bir dairede kalabilirsiniz. 

ESKİŞEHİR'DE YAŞAM PAHALI MI?

Emin olun bu şehirde tek pahalı olan şey bir bardak çay. Şehrin çoğu noktasında nereye giderseniz gidin bir bardak çayın ortalama fiyatı 2 - 3 TL arası değişiyor. Yemek oldukça ucuz. Diğer iller ile kıyaslayınca farkı kendiniz görebileceksiniz. Zaten öğrencilerin birçoğu dışarıda yemeye ihtiyaç duymuyor. Anadolu Üniversitesi öğrencisi iseniz Sabah, Öğle, Akşam yemeğini ortalama 4 TL gibi bir fiyata halledebiliyorsunuz. Aylık yemekhane kartı alarak birbirinden güzel yemekleri yiyebiliyorsunuz. Bunun dışında üniversite caddesi üzerinde açılan sayısız yemek yerinden çok ucuz fiyatlara yemek yiyebilirsiniz. Benim favorim Yeşil Yemek ve Pilavcı idi. Giyim konusunda Doktorlar Caddesi ve Kapalı Yol üzerinde birçok butik mağazadan oldukça şık elbiseler ve kıyafetler bulabilirsiniz. 

Barlar sokağında ise milleti kazıklamak yerine öğrenciyi seven bir esnaf yapısı hakim. Örneğin barlar sokağında eğlenmeye gittiğiniz zaman iki bira ve patates kızartmasını 20 TL gibi bir ücrete alabiliyorsunuz. Üstüne mekandaki canlı müzikte ekstrası oluyor. Sabah kahvaltıları için yine barlar sokağını veya adalar mekanında bulunan cafeleri tercih edebilirsiniz. Porsuk çayına karşı serpme kahvaltı keyfi bir farklı oluyor.

ESKİŞEHİR'İN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Eskişehir öğrenci için bulunmaz bir nimet olsa da bazı konularda dezavantajı haliyle var. Bunlardan en çok göze çarpanı soğuk havasıdır. Yüz felci geçirmeden 4 sene geçirmek gerçekten büyük bir başarı olur sizin için. Kışın ortasında öyle bir soğuk oluyor ki hava dışarı çıkmak zulüm gibi geliyor. Örneğin aynı gün Bursa'ya gittiğiniz zaman hava o kadar değişiyor ki bazen Eskişehir'de okuduğunuza lanet ediyorsunuz. Bunun dışında şehrin altyapı sorunu mu var, yoksa porsuk çayından mı kaynaklı gün içinde herhangi bir an ağır bir kötü koku tüm şehri kaplıyor. O kokular bazen dayanılmaz oluyor. Onun dışında şehirde tüm etkinlikleri yapmanız, her yeri keşfetmeniz en fazla 1 ayınızı alır. Sonrasında kısır döngü bir rutine ister istemez giriyorsunuz. Bir de uçaklar, şehrin üstünde her daim uçuş yapan jetler sizi olur olmadık yerde yerinizden sıçratabilir ya da uykunuzu bölebilir.

ESKİŞEHİR'DE BİR ÖĞRENCİ OLARAK NELER YAPABİLİRİM?

Eskişehir'de öğrenci olduktan sonra ilk başta şehri tanımak sizin yapacağınız yegane iş olacak. Şehri ve okulu biraz tanıdıktan sonra aktif bir öğrencilik yaşamı geçirmeyi aklınızdan bir saniye çıkarmayın. Bu yüzden ilk iş olarak öğrenci kulüpleri üyeliğinizi yapmak size hem çevre konusunda hem de aktiflik konusunda oldukça olumlu etki edecektir. 
 • Sazova'da güzel bir gün geçirin.
 • Havalar uygun ve yaz sezonu ise Kent Park'ta denize girin, at binin.
 • Porsuk çayı kenarında sabah serpme kahvaltı keyfi yapın.
 • Lunapark keyfini unutmayın.
 • Her sene yapılan yeni öğrenciler için tanışma partisin katılmayı unutmayın.
 • Kütüphaneyi aktif olarak kullanın.
 • Sinema kulübünün üçleme geceleri etkinliklerine katılın.
 • Barlar sokağında arkadaşlarınızla güzel bir hafta sonu gecesi geçirin.
 • Esbot seferi ile porsuk çayında keyif yapın.
 • Şelale Park'a giderek şehri izleyin.
 • Paintball savaşlarına katılın.
 • Tüm öğrencilerin katıldığı kar topu savaşlarını kaçırmayın. Savaş meydanı: Espark önü
DİPNOT: ESKİŞEHİR İLE İLGİLİ AZ ÇOK GÖZLEMLEDİKLERİM BUNLAR. AKLIMA GELDİKÇE YAZIYA EKLEMELER YAPACAĞIM. SİZ DE ESKİŞEHİR İLE ALAKALI AKLINIZA NE SORU GELİYORSA YORUM KISMINDAN YAZABİLİRSİNİZ.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.