Wannacry Virüsünün Devamı, Petya Virüsü

Wannacry Virüsünün Devamı, Petya Virüsü
Wannacry Virüsünün Devamı, Petya Virüsü
Nisan ve Mayıs ayında ortaya çıkan WannaCry virüsü özellikle tüm Avrupayı ve Rusyayı sararak küresel bir etki meydana getirmişti. Bilgisayarda bulunan dosyaları şifreleyip çözülemez bir hale getiren bu virüs 300 dolar karşılığı bir miktar sayesinde çözülüyordu. Gün geçtikçe hem etkisini hem de şöhretini kaybeden virüs WannaCry halen hafızalarda iken, ortaya çıkan yeni bir virüs daha etkili yapısı ile yine birçok kişinin canını yakacak seviyede duruyor.

SLAV VİRÜS: PETYA FİDYE VİRÜSÜ

Ukrayna tabanlı bir internet sitesinde yayınlanan yazılımın güncellemesi ile bilgisayarlara dağıtılmaya başlanan Petya virüsü, sistem dosyalarının tamamını şifreleme yaparak bilgisayarı ele geçiriyor. Bulaştığı bilgisayarın bağlı olduğu ağa ait bir bilgisayar var ise oradaki tüm yapıya da bulaşan Petya virüsü, sadece bitcoin ile ödeme alıyor. 

PETYA VİRÜSÜ ÇALIŞMA MANTIĞI NEDİR?

Virüs, bilgisayara bulaştıktan sonra disk üzerinde bulunan MBR yapısını şifreliyor. Şifreleme işini yaptıktan sonra 30 ile 40 dakika arasında bir süre içerisinde kendini yeniden başlatıyor. Başlatılan bilgisayarda ekrana fidye virüsü para isteme ekranı geliyor ve para yatırmanız isteniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum yaparken,

Türkçe imla kurallarına dikkat ediniz.
Düşüncenizi net ve açıklayıcı bir şekilde anlatınız.
Küfür, Spam, Şiddete Yönelik içerikli mesajlar onaylanmaz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.